ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ

Τσικνοπέμπτη 2024 και να που με τη συνδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, τιμήθηκε δεόντως και στο σχολείο μας. Το τσίκνισμα έγινε αισθητό στην αυλή μας αλλά και στη γειτονιά με πρωτομάστορα, που αξίζει τα συγχαρητήρια όλων μας, κ. Βασίλη Τσιαμίτη. Μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς περάσαμε υπέροχα, ευχόμενοι χρόνια πολλά, καλές Αποκριές, με το καλό να έρθει η σαρακοστή, περιμένοντας προετοιμαζόμενοι για το Άγιο Πάσχα. Η βιβλιογραφία λέει ότι η Τσικνοπέμπτη είναι συνυφασμένη με την κατανάλωση κρέατος, λίγο πριν την αυστηρή νηστεία της Μεγάλης Τεσσαρακοστής που ξεκινά επίσημα από την Καθαρά Δευτέρα και διαρκεί μέχρι και το Μεγάλο Σάββατο, καθώς την Κυριακή του Πάσχα το έθιμο απαιτεί το παραδοσιακό σούβλισμα του οβελία.

IMG 15d1e1424805be4d17faa73d47e25c4e V