Εκπαιδευτική επίσκεψη στη συνοικία Απόζαρι της Καστοριάς

Την Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Όψεις της πόλης στη Συνοικία Απόζαρι» που υλοποιείται από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστοριάς. Η διαδρομή ξεκίνησε από την πλατεία Μακεδονομάχων και ολοκληρώθηκε στην πλατεία της συνοικίας Απόζαρι. Οι μαθητές ακολουθώντας τα μνημεία της πόλης όπως το Ιουστινιάνιο Τείχος, τις βυζαντινές εκκλησίες, τα παραδοσιακά αρχοντικά,  τα νεοκλασικά  σπίτια και τα παραδοσιακά καλντερίμια. Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες ήρθαν σε επαφή με τα πολιτιστικά και τα ιστορικά στοιχεία της συνοικίας, παρατήρησαν και εντόπισαν τις αλλαγές του περιβάλλοντος και της συνοικίας στο πέρασμα του χρόνου.