Τη Παρασκευή 20 Μαΐου 2022 οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων πραγματοποιήσαν μονοήμερη ημερήσια εκδρομή και να επισκεφτούν τον αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης και την πόλη της Πάργας.
Στην Δωδώνη είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά το αρχαίο της Θέατρό, το μαντείο του Δία και τα υπόλοιπα αρχαία ιερά και μνημεία.
Στην πόλη της Πάργας οι μαθητές επισκέφτηκαν παραδοσιακό ελαιοτριβείο το οποίο έχει μετατραπεί σε μουσείο και εκτίθεται η διαδικασία παραγωγής ελαιόλαδου σε μηχανοκίνητο ελαιοτριβείο και παρουσιάζεται η σύνδεση μεταξύ της παραγωγής της ελιάς και του λαδιού με την ιστορία της Πάργας, από τα χρόνια των Ενετών μέχρι σήμερα. Ένα μουσείο ελιάς και γευσιγνωσίας.
Ανεβαίνοντας στο ενετικό κάστρο μέσα από στενά δρομάκια και σκαλοπάτια οι μαθητές απολαύσανε την υπέροχη θέα της γραφικής πόλης.