Επίσκεψη στη Βουλή

Στις 19 Φεβρουαρίου 2020  οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ και της Ε΄τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Βουλή των Ελλήνων. Η ξεναγός της Βουλής μίλησε στα παιδιά για την ιστορία του κτηρίου και τη λειτουργία του κοινοβουλίου, ενώ παράλληλα προβλήθηκε ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο με όλες αυτές τις πληροφορίες. Η ξενάγηση συνεχίστηκε στην Αίθουσα “Ελευθέριος Βενιζέλος” όπου αναπτύσσεται  η έκθεση «Ρήγας και επανάσταση», που πραγματοποιείται στο πλαίσιο της συμπλήρωσης των 220 χρόνων από τον θάνατο του Ρήγα Βελεστινλή και αποτελεί προοίμιο των εκδηλώσεων που θα ακολουθήσουν με αφορμή τον εορτασμό της συμπλήρωσης των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821. Τέλος οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφτηκαν την αίθουσα της ολομέλειας και ολοκλήρωσαν την περιήγησή τους με τις καθιερωμένες αναμνηστικές φωτογραφίες.

Κατά τη  εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα οι μαθητές επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στην Ακρόπολη, στο Μουσείο της Ακρόπολης , το Ευγενίδειο Πλανητάριο, το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της πόλης μαθαίνοντας την ιστορία των σημαντικών μνημείων της.