“Τα Μυστικά του Δάσους” , ΚΠΕ Καστοριάς

Την Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές των Γ ΄και  Δ΄ τάξεων πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστοριάς.  Στα πλαίσια  συμμετοχής τους σε πρόγραμμα  περιβαλλοντικής εκπαίδευσης , παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Τα Μυστικά του Δάσους».

Οι μαθητές αρχικά πήραν μέρος σε δραστηριότητες στο χώρο του κέντρου και στη συνέχεια ακολούθησαν τους υπεύθυνους του προγράμματος στα πεδία μελέτης δίπλα στη λίμνη. Δυστυχώς ο άστατος καιρός δεν επέτρεψε την επίσκεψη των μαθητών στο δασάκι της Μεσοποταμίας .

Μέσα από την αφήγηση, τον καταιγισμό ιδεών, την παρατήρηση, την έρευνα, τη συζήτηση, το παιχνίδι , την βιωματική προσέγγιση και την επαφή με το δάσος κ.ά. ,οι μαθητές μελέτησαν τα συστατικά στοιχεία του δάσους και τις απλές σχέσεις μεταξύ τους και κατανόησαν τη λειτουργία και το ρόλο των δασικών οικοσυστημάτων για τη ζωή στον πλανήτη.