Καλή Σχολική Χρονιά

Υπουργείο Παιδείας

Στις 14 Σεπτεμβρίου 2020 ανοίγουν τα σχολεία με υποχρεωτική χρήση μάσκας.

Η λειτουργία του διδακτικού έτους θα γίνει με όλους τους μαθητές και αυξημένα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης.

Η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική στους εσωτερικούς χώρους και θα διανεμηθεί δωρεάν σε μαθητές και εκπαιδευτικούς δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων.
Κατηγορίες μαθητών που εξαιρούνται από την υποχρεωτική χρήση μάσκας:

• Παιδιά́ με γνωσιακή, αναπτυξιακή ή ψυχική διαταραχή ή διαταραχή συμπεριφοράς
  • Παιδιά με σοβαρό νευρολογικό, μυϊκό́ ή άλλο νόσημα που τα εμποδίζει να χειριστούν τη μάσκα τους

Επιπλέον σε κάθε μαθητή θα δοθεί δωρεάν ατομικό παγούρι για να πίνει νερό, ώστε να αποφεύγει την επαφή του στόματός του με την βρύση.

Έχει δρομολογηθεί και η συνεργασία με τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο, στο πλαίσιο της οποίας γιατροί θα επισκέπτονται τα σχολεία για να εξηγήσουν τα μέτρα προστασίας και πρόληψης και βεβαίως την ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.