Μολύβια εν δράσει! 2ο τεύχος: Συμβιώνοντας με τα ζώα

1 teliko λογο 2ου τευχους

Το 2ο τεύχος της μαθητικής, διαδικτυακής, ηλεκτρονικής εφημερίδας “Μολύβια εν Δράσει!” είναι αφιερωμένο στον

Οκτώβριο 2022,  Μήνα Φιλοζωίας,

της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας

με τίτλο: «Συμβιώνοντας με τα ζώα»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας ημέρας των ζώων στις 4 Οκτωβρίου κάθε έτους, συνδιοργάνωσε με διάφορους φορείς μια σειρά από δράσεις ευαισθητοποίησης για την προστασία και τον σεβασμό των ζώων, οι οποίες απευθύνονταν σε μαθητές/τριες των Νηπιαγωγείων και των Δημοτικών Σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας, καθιστώντας τον Οκτώβριο ως «Μήνα Φιλοζωίας». Στο πλαίσιο αυτό προτάθηκε  η διοργάνωση Μαθητικού Διαγωνισμού για μαθήτριες και μαθητές των Νηπιαγωγείων και των Δημοτικών Σχολείων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας, με θέμα:
«Συμβιώνοντας με τα ζώα».

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αμυνταίου συμμετέχει στη δράση αυτή.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες αποτύπωσαν με διάφορους τρόπους  την αγάπη τους  για τα ζώα, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα:

“Γίνε ο  ήρωάς του!

Άνοιξε την αγκαλιά σου!”