Ανακοίνωση Λειτουργίας Ομίλου «Τη Μουσική γνωρίζω και αγαπώ»

1 ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΟΜΙΛΟΥ

Ανακοινώνεται η λειτουργία του ομίλου «Τη Μουσική γνωρίζω και αγαπώ» στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αμυνταίου για το υπόλοιπο διάστημα του σχολικού  έτους 2021-22 σε συνεργασία με το Μουσικό Γυμνάσιο Αμυνταίου και το Παράρτημα Αμυνταίου του Ωδείου Φλώρινας Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας. Σκοπός της µουσικής αγωγής είναι πρωταρχικά η ανάπτυξη και καλλιέργεια της ικανότητας για αισθητική απόλαυση κατά την ακρόαση, εκτέλεση και δηµιουργία µουσικής ως µιας από τις εκδηλώσεις καλλιτεχνικής έκφρασης και δηµιουργικότητας του ανθρώπου. Η δημιουργία του ομίλου αποσκοπεί:

1. στην ενθάρρυνση των μαθητών/τριών, ώστε να αναπτύξουν ικανότητες και κλίσεις γύρω από τη μουσική,
  2. τη διαμόρφωση θετικής στάσης για την τέχνη της Μουσικής,
  3. τη βιωματική γνωριμία τους με μουσικά όργανα,
  4. τη δημιουργική συμμετοχική ενεργοποίησή τους, καθώς και
  5. την καλλιέργεια της ομαδικότητας και της ικανότητας συνεργασίας μέσω της μουσικής.
  • Στον Όμιλο έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν μαθητές και μαθήτριες της Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης από όλα τα σχολεία της ευρύτερης περιοχής του Αμυνταίου.
  • Η φοίτηση στον όμιλο είναι ΔΩΡΕΑΝ.
  • Οι συναντήσεις θα ξεκινήσουν την Τρίτη, 22 Μαρτίου, θα υλοποιούνται μετά τη λήξη του ωρολογίου προγράμματος, από τις 14:00- 15:30 μ.μ. και θα συνεχιστούν έως το τέλος της σχολικής χρονιάς.
  • Ο όμιλος θα φιλοξενεί από 15 έως 25 μαθητές/μαθήτριες, οι οποίοι/ες με την ολοκλήρωση της παρακολούθησης θα λάβουν και τη σχετική βεβαίωση.
  • Υπεύθυνες Ομίλου: Μαρία Θεοχάρη & Σκριμπόνη Χρυσούλα.
  • Ο όμιλος θα υλοποιείται σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς του Μουσικού Γυμνασίου Αμυνταίου και του Παραρτήματος Αμυνταίου του Ωδείου Φλώρινας Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.
  • Θα τηρούνται όλες οι οδηγίες σχετικά με το Πρωτόκολλο προστασίας από τον COVID -19.
  • Επίσης, σας γνωρίζουμε ότι καταληκτική ημερομηνίαγια τη δήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής στους ομίλους, είναι η Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.
  • Πατήστε  για να συμπληρώσετε την αίτησή σας: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc7x8Ydr-Kchew7SGOK4jBrSiQg7d3I2qF7i5GMe1EyXkXjtA/viewform

Η Διευθύντρια του σχολείου

Μαρία Θεοχάρη