2ο Δημοτικό Σχολείο Αλμυρού

Ένα σχολείο με ιστορία. Ένα σχολείο από το 1870.

Εξαερισμός των εσωτερικών χώρων κατά τη χειμερινή περίοδο για τον περιορισμό της διασποράς του ιού SARS CoV-2

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΜΥΡΟΥ
Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2021 11:17 πμ |

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αλμυρού εναρμονιζόμενο πλήρως με τις συστάσεις του Υπουργείου Υγείας για τον περιορισμό της διασποράς του ιού SARS CoV-2 κατά τη χειμερινή περίοδο εφαρμόζει το εξής πρόγραμμα εξαερισμού των τάξεων.

• Οι αίθουσες αερίζονται πλήρως για 15 λεπτά πριν την έναρξη λειτουργίας.
  • Τα παράθυρα παραμένουν ανοικτά κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, καθώς και μετά την αποχώρηση των μαθητών.
  • Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων πραγματοποιείται παράλληλο άνοιγμα των παραθύρων και της εσωτερικής πόρτας της αίθουσας για 12 λεπτά συνολικά κατά τη διάρκεια της κάθε διδακτικής ώρας (45΄).

Ο τακτικός αερισμός των χώρων βελτιώνει την ποιότητα του εσωτερικού αέρα και μειώνει τη συγκέντρωση των παθογόνων μικροοργανισμών στον αέρα του χώρου, μειώνοντας αντιστοίχως την πιθανότητα διασποράς και πιθανής μετάδοσης ασθενειών μεταξύ των ατόμων που ευρίσκονται στον χώρο. Επιπλέον η συχνή ανανέωση του αέρα βοηθάει στη βελτίωση της ποιότητας του αέρα των εσωτερικών χώρων λόγω και της μείωσης των συγκεντρώσεων διοξειδίου του άνθρακα (CO2) σε αυτό.

Μπορείτε να δείτε την σχετική εγκύκλιο ΕΔΩ.

Δεν υπάρχουν σχόλια

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.