Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ, επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα του Πανευρωπαϊκού δικτύου INSAFE/INHOPE, διοργανώνει έναν πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό υπό την αιγίδα του Υπουργεία Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (Αρ. Πρωτ. Φ15/188342/Δ2-16/10/2018) με στόχο τα ίδια τα παιδιά να αποτυπώσουν τις ιδέες τους για το πώς αντιλαμβάνονται την προστασία των προσωπικών τους δεδομένων ή πως μπορούν να προάγουν την ασφάλεια των συσκευών τους, αλλά και γενικότερα πως αντιλαμβάνονται την ασφάλεια στον ψηφιακό κόσμο.

Στο πλαίσιο συμμετοχής του σχολείου μας στο διαγωνισμό αυτό η ΣΤ τάξη θα συμμετάσχει με μικρό βίντεο που θα επισημαίνονται οι κίνδυνοι στο διαδίκτυο και οι ενέργειες αποτροπής τους. Το βίντεο θα γυριστεί στους χώρους του σχολείου, υπό την επιμέλεια της εκπ/κού πληροφορικής, της δασκάλας της τάξης, της εκπ/κού θεατρικής αγωγής και του Διευθυντή του σχολείου. Για τη συμμετοχή των μαθητών απαιτείται η συμπλήρωση και η επιστροφή στο σχολείο του εντύπου γονικής συναίνεσης που δόθηκε στους μαθητές, έως την  Παρασκευή 07 Δεκεμβρίου 2018. Οι μαθητές που δεν θα επιστρέψουν τον έντυπο θα συμμετάσχουν στις δραστηριότητες αλλά δεν θα συμπεριληφθούν στο βίντεο που θα αποτελέσει την υποψηφιότητα του σχολείου.