Πραγματοποιήθηκαν σήμερα επιτυχώς οι προγραμματισμένες εκπαιδευτικές επισκέψεις του σχολείου μας.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Μουσείο

Η Δ τάξη επισκέφτηκε το Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών και συμμετείχε σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με αντικείμενο εκθέματα της περιοδικής έκθεσης του μουσείου “Οδύσσειες“. Όταν ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα, οι μαθητές είχαν χρόνο να περιηγηθούν σε ορισμένες από τις αίθουσες του μουσείου, με κύριους σταθμούς την αίθουσα με τις αιγυπτιακές αρχαιότητες και τις αίθουσες με τα μυκηναϊκά κτερίσματα και τα κυκλαδικά ειδώλια. Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Ακαδημίας Πλάτωνος στον Κολωνό.

Στο χώρο του αρχαίου "Γυμνασίου" στην Ακαδημία Πλάτωνος
Στο χώρο του αρχαίου “Γυμνασίου” στην Ακαδημία Πλάτωνος
Λαογραφικό Μουσείο Κύμης

Οι μαθητές των Α & Β τάξεων επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο Κύμης και παρακολούθησαν τα εκθέματα που αποτυπώνουν τον τρόπο οργάνωσης της καθημερινής ζωής στο πολύ κοντινό παρελθόν της περιοχής μας. Στη συνέχεια μετέβησαν στο πάρκο Platanenhof όπου είχαν την ευκαιρία να ξεκουραστούν και να παίξουν σε ένα καταπράσινο και ασφαλές περιβάλλον. Ευχαριστούμε το προσωπικό του Λαογραφικού Μουσείου Κύμης για τη φιλοξενία και την ξενάγηση που προσέφεραν στους μαθητές μας, καθώς και την ιδιοκτήτρια του πάρκου Platanenhof για τη φιλοξενία στις εγκαταστάσεις του.

Παίζοντας στο Platanenjof