Την Πέμπτη 17 Μαΐου 2012 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο σχολείο μας ενημερωτική εκδήλωση για τους κινδύνους του διαδικτύου. Ομιλήτρια ήταν η κ. Βασιλική Δημητρακοπούλου, ψυχολόγος- επιστημονική συνεργάτης της Μονάδας Εφηβικής Υγείας (ΜΕΥ) της Β’ Παν. Κλινικής του Νοσοκομείου “Π. & Α. Κυριακού”. Η εκδήλωση υλοποιήθηκε στα πλαίσια σχετικού μνημονίου συνεργασίας που έχει υπογραφεί μεταξύ Υπουργείου Παιδείας και της ΜΕΥ. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές της Ε΄& Στ΄τάξης τόσο του δικού μας σχολείου όσο και του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αλιβερίου που μας επισκέφτηκαν μαζί με τους δασκάλους τους για το σκοπό αυτό.

Το βίντεο που ακολουθεί προβλήθηκε στους μαθητές και έγιναν επισημάνσεις πάνω σε αυτό.

Αφού ολοκληρώθηκε η εκδήλωση για τους μαθητές ακολούθησε ανάλογη ενημέρωση σε ομάδα γονέων που είχαν εκδηλώσει σχετικό ενδιαφέρον.

Εκ μέρους της σχολικής μας κοινότητας ευχαριστούμε δημόσια την κ. Δημητρακοπούλου για την πραγματοποίηση αυτής της εκδήλωσης.