Τα απομεινάρια ενός σχολείου: Μικροί ανακυκλωτές σε δράση

tn_apomeinariaΚατά το σχολικό έτος 2015-2016 το σχολείο μας συμμετείχε στη δημόσια πρόσκληση που απηύθυνε το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση για τη χρηματοδότηση καινοτόμων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, σε μια διαδικασία υποβολής προγραμμάτων υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας. Το πρόγραμμά μας επιλέχτηκε για χρηματοδότηση, μαζί με άλλες 21 εκπαιδευτικές δραστηριότητες μεταξύ 149 υποβληθέντων προτάσεων από σχολεία της Στερεάς Ελλάδας, της Δυτικής Ελλάδας, της Πελοποννήσου και της Κρήτης.

Οι δραστηριότητες του προγράμματος δημοσιεύονται σε ειδικό ιστολόγιο που δημιουργήθηκε για το σκοπό αυτό στη διεύθυνση https://blogs.sch.gr/mikroianakyklotes/. Η αποτίμηση του προγράμματος είναι δημοσιευμένη εδώ.

Πράσινη Σημαία Οικολογικών Σχολείων