Μες στου Αιγαίου

2ο Δημ Σχολ Αιγίου Αφίσα

Τις καλύτερες εντυπώσεις άφησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας στην μουσικοθεατρική / χορευτική παράσταση «Μες στου Αιγαίου» που διοργανώθηκε στο δημοτικό κινηματοθέατρο “Απόλλων” την Κυριακή το πρωί 21 Απριλίου 2024, στα πλαίσια εκπόνησης πολιτιστικού εκπαιδευτικού προγράμματος με τον ίδιο τίτλο. Μετά από δουλειά 4 μηνών το αποτέλεσμα μας αντάμειψε!!!! Η άψογη συνεργασία μαθητών, εκπαιδευτικών, γονέων και πολιτιστικών σωματείων της πόλης μας ήταν η συνταγή της επιτυχίας. Η παράσταση βασίστηκε στο θεατρικό έργο της Μαρίας Παναγιωτακοπούλου «Θάλασσα τραγουδισμένη». Τα τραγούδια συνόδεψε το Μουσικό Εργαστήρι Αιγίου υπό τη διεύθυνση του Σάκη Παπαδημητρίου. Ιδιαίτερο χρώμα έδωσαν οι εξαίσιες φωνές του Κώστα Αγγελακόπουλου και της Μαρίας Λαμπροπούλου. Τους χορούς δίδαξαν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας Τότα Σταθούλια και Αντώνης Γκολόης. Την σκηνοθετική επιμέλεια είχε η θεατρολόγος του Σχολείου μας Ιωάννα Στεφανάτου. Τα σκηνικά φιλοτέχνησε ο Αλέξης Ασημακόπουλος. Στο ταξίδι μέσα στα νερά του Αιγαίου συμμετείχε και το Χορευτικό Εργαστήρι Αιγίου που απέδωσε με ξεχωριστό τρόπο δυο χορούς.
Το καλύτερο επισφράγισμα της εκδήλωσης ήταν το παρατεταμένο χειροκρότημα από τους γονείς και φίλους που κατέκλεισαν τον «Απόλλωνα»!!!

2o photo1 2o photo2

2o photo3 2o photo 4