Το κλασικό μνημείο του ολομάρμαρου Παρθενώνα σύμβολο της Ελλάδας διαχρονικό που συγκεντρώνει το θαυμασμό της πολιτισμένης Ανθρωπότητας για αιώνες τώρα…ως ένα επιβλητικό και συναρπαστικό δημιούργημα που άντεξε από τα τραύματα του έντονου παρελθόντος του χρόνου της πολύπαθης ιστορίας του!
Η ξενάγηση στον Ιερό Βράχο.
Οι μαθητές παρατηρούν το μεγαλούργημα της κλασικής Αθήνας και μαθαίνουν για τις υψηλές προδιαγραφές επιστήμης και γνώσεων των Αρχαίων Ελλήνων για τη δημιουργία του λαμπρού οικοδομήματος…
Οι εντυπωσιακές και μοναδικές Καρυάτιδες στο Μουσείο…
Οι μαθητές μας στο Μουσείο με θέα την Ακρόπολη ύστερα από την πολύωρη ξενάγηση στους δυο χώρους.