Αρχική » Τέχνη και Δημιουργία » Εικαστική παρέμβαση στις αίθουσες προκάτ

Ιούνιος 2021

21/6/1913: Ο Ελληνικός Στρατός καταλαμβάνει το Κιλκίς.
O Ελληνικός στρατός μετά από σφοδρές μάχες στα χωριά Σκρα και Λαχανά εισέρχεται στην πόλη εκδιώχνοντας τους Βούλγαρους.

21/6/: Θερινό Ηλιοστάσιο
Στις 21 Ιουνίου είναι η μεγαλύτερη μέρα του χρόνου και η πρώτη επίσημη ημέρα του Καλοκαιριού. Η μέρα αυτή είναι γνωστή ως Θερινό Ηλιοστάσιο. Ο ήλιος στέκεται στο βορειότερο σημείο του ουρανού, έτσι όπως τον βλέπουμε και από τη χώρα μας. Από δω και πέρα, οι μέρες σιγά σιγά μικραίνουν και οι νύχτες μεγαλώνουν.
   - Σχετικές αναρτήσεις

Πρόσφατα σχόλια

21/6/1913: Ο Ελληνικός Στρατός καταλαμβάνει το Κιλκίς.

21/6/: Θερινό Ηλιοστάσιο
       - Σχετικές αναρτήσεις

Εικαστική παρέμβαση στις αίθουσες προκάτ

Ολοκληρώθηκε  η  εικαστική  παρέμβαση   στις αίθουσες της πληροφορικής  και  του τμήματος ένταξης .Μια πανδαισία χρωμάτων  και σχημάτων  άλλαξε  ριζικά  την  εικόνα   των προκάτ  αιθουσών  του Σχολείου μας!

Το έργο φιλοτέχνησε  η εκπαιδευτικός  Εικαστικών του Σχολείου  μας  κ.Ηρώ Μυλωνά.                                              Στο έργο βοήθησαν  οι μαθητές  των μεγάλων τάξεων.  Έμπνευση  αποτέλεσε   και  για τους μαθητές  των μικρότερων τάξεων .  Ζωγράφιζαν  με τον δικό τους τρόπο   το έργο , άλλοτε   αντιγράφοντας   την  εικαστικό μας κι  άλλοτε   προσθέτοντας  σχήματα   , εικόνες   δικές  τους .

Ο σκοπός της τέχνης είναι να δώσει στη ζωή σχήμα…»( Ουίλιαμ Σαίξπηρ)

Άνοιγμα μενού