Αρχική » νέα » Ενημέρωση για εγγραφές στα νέα τμήματα Μουσικής Παιδείας του Δήμου Πάργας

Μάιος 2021

Σαν σήμερα

15/7/1974: Ξεσπά στην Κύπρο το αιματηρό πραξικόπημα της αθηναϊκής χούντας κατά του προέδρου Μακαρίου.
Ο αρχιεπίσκοπος διαφεύγει, ενώ η χούντα διορίζει νέο «πρόεδρο» τον Νίκο Σαμψών.

15/7/: Η Παγκόσμια Ημέρα Νεανικών Δεξιοτήτων (World Youth Skills Day) καθιερώθηκε για να τονίσει τη σημασία της ανάπτυξης δεξιοτήτων στους νέους σε παγκόσμιο επίπεδο

Πρόσφατα σχόλια

Σαν σήμερα

Ο αρχιεπίσκοπος διαφεύγει, ενώ η χούντα διορίζει νέο «πρόεδρο» τον Νίκο Σαμψών.

Ενημέρωση για εγγραφές στα νέα τμήματα Μουσικής Παιδείας του Δήμου Πάργας

Αγαπητοί  γονείς και κηδεμόνες,

Ο Δήμος Πάργας με συνέπεια στη διάθεση προσφοράς και στόχο την προαγωγή της μουσικής εκπαίδευσης, αλλά και την καλλιέργεια του χαρακτήρα των παιδιών, την ανάπτυξη ομαδικής εργασίας, τη γνωριμία του κοινού και ιδιαίτερα της νεολαίας με μουσικά ακούσματα από ολόκληρο τον κόσμο, ανακοινώνει ότι ξεκινά από την αρχή η σύσταση Φιλαρμονικής στο Δήμο Πάργας μετά από χρόνια αδράνειας.

Μετά τις αλλαγές στο οργανόγραμμα του Δήμου που ολοκληρώθηκαν στις αρχές του έτους είναι πλέον εφικτή η λειτουργία τμημάτων που θα αποσκοπούν στην μουσική κατάρτιση και επιμόρφωση των μαθητών. Στα πλαίσια αυτά θα παραδίδονται εντελώς δωρεάν μαθήματα Θεωρίας της  Μουσικής (γνωριμία με τον κόσμο της μουσικής), αλλά και η πρώτη επαφή με τα μουσικά όργανα κιθάρα και πιάνο στο Καναλλάκι και στην Πάργα.

Οι εγγραφές ξεκινούν την 20/05/2021 μέχρι και την 21/06/2021 και οι αιτήσεις θα υποβάλλονται  στα ΚΕΠ του Δήμου, αλλά και ηλεκτρονικά με αποστολή των αιτήσεων  στο music@parga.gr. Το πρόγραμμα των μαθημάτων θα ξεκινήσει με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

Έντυπα Αιτήσεων μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Δήμου Πάργας https://dimospargas.gr/music/

Πληροφορίες στο τμήμα Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας και Πολιτισμού:

Γραφείο Φιλαρμονικής –Χορωδίας: Τσιλιμπώκου Θεοδώρα, Μητροφάνης Θωμάς Τηλ: 2684360312, email  music@parga.gr

Άνοιγμα μενού