learning apps (ONΟΜΑΤΑ)

στην σελίδα αυτή μπορείτε να παίξετε με τα μικρά ονόματα παιδιά και να προσπαθήσετε να αναγνωρίσετε ονόματα φίλων σας.

σας στέλνουμε συνδέσμους να μπαίνετε με τη βοήθεια της μαμάς ή του μπαμπά

οδηγίες παιχνιδιού

πατήστε πάνω στον σύνδεσμο και θα σας οδηγήσει στο περιβάλλον του παιχνιδιού. εκεί θα δείτε αμέσως μόλις ανοίξετε το σύνδεσμο ένα ορθογώνιο πλαίσιο που γράφει ΒΡΕΣ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ . πατήστε οκ και το πλαίσιο αυτό θα φύγει. βρισκόσαστε μπροστά σε ένα μαύρο πινακάκι. εδώ θα παίξουμε. δεξιά στον πίνακα υπάρχει ένα λουλούδι με πέταλα . αριστερά υπάρχει ένα ορθογώνιο πλαίσιο . κάτω από το πλαίσιο υπάρχουν τόσες οριζόντιες σε σειρά μικρές γραμμούλες όσες και το όνομα του παιδιού που ψάχνουμε. κάτω από αυτές τις γραμμούλες υπάρχει το Ελληνικό αλφάβητο με κεφαλαία γράμματα. το παιδί, χρησιμοποιώντας το δείκτη του ποντικιού οδηγεί τον κέρσορα στα γράμματα που νομίζει. αν δεν βρει κάποιο γράμμα, τότε χάνεται ένα πέταλο του λουλουδιού. αν χαθούν όλα τα πέταλα του λουλουδιού, σημίνι ότι δεν βρήκε το όνομα του παιδιού και βγαίνει μια λυπημένη φατσούλα , το παιδί ξαναρχίζει το παιχνίδι από την αρχή. κάθε φορά που το παιδί επιλέγει  το σωστό γράμμα αυτόματα αναγράφεται στη σωστή θέση , στη γραμμούλα που πρέπει. αν κάποιο γράμμα υπάρχει περισσότερες από μία φορά τοποθετείται αυτόματα σε όλες τις σωστές θέσεις. αν το παιδί βρει το όνομα τότε εμφανίζεται ένα πλαίσιο που γράφει στην Αγγλική «επόμενος γύρος «(next rount). Επειδή δεν υπάρχει επόμενος γύρος (βάλαμε μόνο ένα όνομα σε κάθε παιχνίδι), εμφανίζεται ξανά το λουλούδι με τα πέταλα , πατάτε μ το ποντίκι το πλαίσιο που εμφανίζεται , εκείνο φεύγει και μια χαρούμενη φατσούλα δίνει με ένα χαμόγελο και μια λεζάντα επιβράβευση στα παιδιά.

καλή επιτυχία .

ΑΝΔΡΕΑΣ