ημέρα της συγνώμης

Μαρ 202030

Σήμερα είναι Δευτέρα 30 Μαρτίου

Φεύγει κι ο Μάρτης / Αύριο είναι η τελευταία μέρα του Μάρτη.

Σήμερα είναι μια μέρα συγνώμης. Καλά μας  παιδιά σήμερα θυμόμαστε τις φορές που στενοχωρήσαμε την γλυκιά μανούλα, το καλό μπαμπά, τον αγαπημένο μας παππού και γιαγιά και ζητάμε μια μεγάλη ΣΥΓΝΩΜΗ. Σήμερα θυμόμαστε τις φορές που μαλώσαμε με τα αδερφάκια μας, τους φίλους και τα ξαδερφάκια μας και ζητάμε συγνώμη. Γιατί όμως ζητάμε συγνώμη?¨

Γιατί τους λυπήσαμε πολύ και δεν θέλουμε οι άνθρωποι να είναι λυπημένοι. Τα λόγια μας δεν πρέπει να είναι αγκάθια. Τα λόγια μας πρέπει να είναι λουλούδια.

ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΟΧΙ ΑΓΚΑΘΙΑ λέει μια παλιά παροιμία του τόπου μας

Παίζουμε το παιχνίδι μας για την παροιμία στον παρακάτω σύνδεσμο

Τώρα την Άνοιξη λοιπόν που η φύση ξυπνά και πάλι απ την αρχή γεννιέται  πρέπει να γεννηθούμε στην καρδούλα μας κι εμείς , τα λόγια μας να είναι γλυκά σαν καραμέλες και όχι δηλητήριο που προξενούν λύπη και δάκρυα.

Σκεφτείτε μερικά γλυκόλογα έτσι όπως εσείς θέλετε να σας μιλούν και προσπαθήστε έτσι να μιλάτε κι εσείς στους άλλους

Γυρίστε στον παρακάτω σύνδεσμο τον τροχό με τα γλυκόλογα, να δείτε τι γλυκό λογάκι θα σας τύχει.

Ο ΤΡΟΧΟΣ ΜΕ ΤΑ ΓΛΥΚΟΛΟΓΑ

Προσπαθήστε με τη βοήθεια της μαμάς ή του μπαμπά να διαβάσετε τη λέξη που κάθε φορά σας τυχαίνει στον τροχό και όλη η οικογένεια να μιλήσετε μεταξύ σας χρησιμοποιώντας τις λέξεις του τροχού . Γράψτε τις λέξεις σε ένα χαρτί και βάλτε το χαρτί στην πόρτα, στο ψυγείο με ένα μαγνητάκι ή όπου αλλού θέλετε για να θυμάστε πάντα ότι πρέπει με λόγια γλυκά σαν καραμέλες μεταξύ σας να μιλάτε

Παίζουμε ένα παιχνίδι γλώσσας με γλυκιές λεξούλες στον παρακάτω σύνδεσμο (οι λεξούλες του τροχού)

Εργασία για το σπίτι

Ζωγραφίζουμε όπως θέλουμε την παροιμία ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΚΑΘΙΑ και γράφουμε όπως μπορούμε την παροιμία αυτή

Στέλνουμε τις εργασίες στα μέιλ στς κυρίες

Ή στο παρακάτω κοινόχρηστο έγγραφο google

Aκούμε το τραγούδι να αγαπάς και είναι πολύ όμορφο να μάθουμε να το τραγουδάμε .

Εργασία για το σπίτι

Ζωγραφίζουμε ότι μας αρέσει από το παρακάτω τραγούδι και γράφουμε όπως μπορούμε ΣΕ ΑΓΑΠΩ στην ζωγραφιά μας (σε αγαπώ). Στέλνουμε τις ζωγραφιές στην κυρία ή στο παραπάνω κοινόχρηστο έγγραφο google (στο έγγραφο με την ζωγραφιά της παροιμίας)