σαν τον Πάμπλο Πικάσο

Φεβ 202024

Γνωρίσαμε έργα του Πάμπλο Πικάσο, γίναμε κι εμείς ζωγράφοι και ζωγραφίσαμε σαν και αυτόν τον μεγάλο ζωγράφο

Ο Πικάσο γεννήθηκε στην Ισπανία . Τα πρώτα μαθήματα στην ζωγραφική τα πήρε από τον πατέρα του , ο οποίος δίδασκε σε διάφορες σχολές. Σπούδασε στη σχολή καλών τεχνών, εκεί που ήταν δάσκαλος και ο μπαμπάς του. Εργάστηκε επίσης με μικρά κεραμικά και χάλκινα γλυπτά, ενώ έγραψε  και ποιήματα. Ζωγράφιζε με γεωμετρικά σχήματα και γραμμές. Ζωγράφιζε από μικρό παιδί μέχρι παππούς . Έχει περισσότερα από 1000 έργα.Για τον Πικάσο έλεγαν «ζωγραφίζει όπως αναπνέει». Κρατούσε διαρκώς ένα χαρτί κι ένα μολύβι στο χέρι, δημιουργώντας σχέδια.

Μερικά παιχνίδια μας στο διαδίκτυο όπου τα παιδιά και στα δύο παιχνίδια πρέπει να βρουν τους δύο ίδιους πίνακες ζωγραφικής του Πάμπλο Πικάσο

Τα δικά μας έργα

Τα έργα των παιδιών σε ηλεκτρονικό πάζλ

ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΜΑΡΙΑ

ΦΥΛΛΕΝΙΑ

1. 30/03/1867: Οι Ρώσοι πουλάνε την Αλάσκα στην Αμερική για 7,2 εκατομμύρια δολάρια, μην ξέροντας ότι κάτω από τους πάγους κρύβεται μαύρος χρυσός. Τα αμερικανικά μέσα ενημέρωσης κατηγορούν την κυβέρνηση ότι διασπάθισε το δημόσιο χρήμα για να αγοράσει ένα παγόβουνο.