η γιορτή της μητέρας

Μαΐ 201910

οι αναρτήσεις μας για την γιορτή της μητέρας κλικ εδώ

Η Γιορτή της μητέρας ή αλλιώς η Ημέρα της μητέρας είναι κινητή εορτή. Στην Ελλάδα γιορτάζεται πάντα τη δεύτερη Κυριακή του Μαΐου. Η μέρα αυτή είναι αφιερωμένη στις μητέρες και σκοπό έχει να τιμήσει το ιερό αυτό πρόσωπο, που αποτελεί σύμβολο της δημιουργίας, της τρυφερότητας και της αγάπης. Φυσικά και δείχνουμε την αγάπη προς τους γονείς μας κάθε μέρα, ωστόσο, τέτοιες παγκόσμιες μέρες μας δίνουν την ευκαιρία να το εκφράσουμε για ακόμη μια φορά.

Οι πρώτες αναφορές για Γιορτή της Μητέρας και της μητρότητας έρχονται από την αρχαία Ελλάδα.

Η μητέρα Γη (Γαία) σύζυγος του Ουρανού είναι η προσωποποίηση της φύσης, που γεννά όλο τον κόσμο και λατρεύεται σαν η υπέρτατη θεότητα. Η λατρεία περνά στη συνέχεια στην κόρη της, Ρέα, σύζυγο και αδερφή του Κρόνου. Η Ρέα λατρεύεται σαν η «Μητέρα των Θεών», καθώς φαίνεται να είναι η πρώτη, που γέννησε με τοκετό και ανάθρεψε τα παιδιά της με μητρικό γάλα. Οι αρχαίοι Έλληνες απέδιδαν τιμές στη Ρέα κάθε άνοιξη, καθώς ήταν και θεά της γης και της γονιμότητας.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ MANOYΛΕΣ

1. 22/02/: Παγκόσμια Ημέρα Σκέψης
    Προσκοπική και Οδηγική εκδήλωση. Γιορτάζεται κάθε χρόνο από το 1926 στις 22 Φεβρουαρίου, σε ανάμνηση της γέννησης του ιδρυτή του Προσκοπισμού Λόρδου Μπέϊντεν - Πάουελ (22/2/1857).