Mια ωραία πεταλούδα

Μαρ 201929

Ξεκινήσαμε σήμερα μία δραστηριότητα, όπου κάποιο παιδί(διαφορετικό κάθε φορά), παίρνει τη θέση της Νηπιαγωγού, γίνεται δηλαδή δάσκαλος ή δασκάλα και κάνει μια δραστηριότητα με όλη την ομάδα , την οποία δραστηριότητα θα επιλέγει το ίδιο το παιδί.

Την σημερινή μέρα το ρόλο αυτό ανέλαβε η Ελισάβετ, η οποία επέλεξε να διαβάσει ένα βιβλίο στα παιδιά που σχετίζεται με την Άνοιξη (χαρακτηριστικά της Άνοιξης).

Με αφορμή τη διδασκαλία της Ελισάβετ φτιάξαμε πεταλούδες από ρολό χαρτί και τα φτερά της ζωγραφιές με την τεχνική της συμμετρίας (δραστηριότητα μαθηματικών)

τραγουδήσαμε το τραγούδι ¨μια ωραία πεταλούδα», κάνοντας κινήσεις με το σώμα μας (μουσικοκινητική)

και κάθε παιδάκι μίλησε για την πεταλούδα του

Κυριάκος:την πεταλούδα μου τη λένε Γιούλα και την χαρίζω στην γιαγιά μου που την αγαπώ πολύ