πως πέρασε η σημερινή μέρα

Μαρ 201919

Σήμερα χωριστήκαμε σε ομάδες νηπίων και προνηπίων, λόγω δραστηριοτήτων προετοιμασίας των νηπίων για το αυριανό πείραμα του Ερατοσθένη

Η ομάδα των νηπίων προετοιμάστηκε στο γηπεδάκι της γειτονιάς για το πείραμα του Ερατοσθένη που θα γίνει αύριο κι τα προνήπια πήγαν μια μικρή βόλτα στην γειτονιά, έπαιξαν παιχνίδι θησαυρού στο super market της γειτονιάς και το πρωί υπήρξε συζήτηση για την Ελληνική Επανάσταση και ζωγραφική Ελληνικής σημαίας

αναλυτικά τα προνήπια

Συζητήσαμε για την Ελληνική επανάσταση του 1821, και ζωγραφίσαμε σημαιούλες

πήγαμε βόλτα στην γειτονιά και θαυμάσαμε τα λουλούδια της Άνοιξης , είδαμε τα χρώματα τους

παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού- ο χαμένος χυμός στο super market της γειτονιάς

Είδαμε επίσης παρατηρώντας προσεχτικά, την ομαδοποίηση των ειδών στο super market, τις ταμπελίτσες με τις τιμές, διάφορα προϊόντα που υπάρχουν , τα είδη ψυγείου, τις ημερομηνίες λήξεις που υπάρχουν στα προϊόντα και βρήκαμε και τον χαμένο χυμό (μοιάζει με το παιχνίδι θησαυρού )

Επιστρέψαμε στο Νηπιαγωγείο και ήπιαμε τον χυμό μας , τρώγοντας το πρωινό μας στην αυλή

δραστηριότητα νηπίων

Με την ομάδα των νηπίων προετοιμαστήκαμε σήμερα για το αυριανό μας πείραμα

δημιουργία τριγώνων με κορδόνι

δημιουργία τριγώνων με τρία σημεία του χώρου

μετρήσεις ύψους  διαφόρων αντικειμένων και μήκη σκιών , καταγραφή αυτών

κατασκευή τριγωνομετρικού κύκλου με τα κουκλάκια της τάξης μας

δημιουργία τριγώνων από το κέντρο του κύκλου με καθορισμένες δύο πλευρές  και να σχηματίσουν την τρίτη πλευρά

προεκτάσεις της σκιάς ως στην περιφέρεια του κύκλου με κορδόνι

μετρήσεις μήκους σκιάς σε διαφορετικές ώρες και καταγραφή αυτών

Σημείωση διευκρίνηση

Σήμερα Μετρήσαμε το μήκος της σκιάς που προεξέχει από το πασαλάκι που στερεώσαμε το κοντάρι και όχι την σκιά όλου του κονταριού

Αύριο θα γίνουν οι μετρήσεις κανονικά.

Ευχαριστούμε όλους τους γονείς που πάντα είναι κοντά μας , την μητέρα του Μιχαήλ Εφραίμ και του Γιοέλ για την βοήθεια τους .

Αφού σήμερα τα παιδιά κατανόησαν την αλλαγή θέσης της σκιάς, την πορεία της προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση και την μείωση του μήκους της σκιάς αλλά και την σταδιακή αύξηση του μετά το μεσουράνημα αύριο είμαστε έτοιμοι για το πείραμα του Ερατοσθένη που πρέπει να γίνει στις 20 Μαρτίου

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΙΔΙΑ