Εκπαιδευτική επίσκεψη σην Δημόσια Βιβλιοθήκη Χαλκίδας

Φεβ 201919

Πραγματοποιήσαμε σήμερα μια εκπαιδευτική επίσκεψη στην Δημόσια  βιβλιοθήκη της πόλης μας

Πριν την επίσκεψη μιλήσαμε για τους κανόνες μιας βιβλιοθήκης καθώς και της εκπαιδευτικής μας εκδρομής γενικά για να είμαστε όλοι ασφαλείς και χαρούμενοι.

Ζωγραφίσαμε το αγαπημένο μας παραμύθι  , γράψαμε όπως μπορούμε τον τίτλο του με σκοπό να το κάνουμε βιβλίο και να το  χαρίσουμε στην βιβλιοθήκη

οι ζωγραφιές των αγαπημένων μας παραμυθιών

Φτιάξαμε το εξώφυλλο ,δέσαμε το βιβλίο μας με κορδελίτσα και υπάρχει πλέον στην βιβλιοθήκη της πόλης μας και όποιος θέλει μπορεί και να το δανειστεί.

Ανεβήκαμε στο αστικό της γραμμής με τον πολύ καλό οδηγό μας που τον ευχαριστούμε. Φορέσαμε τις ζώνες μας και διασχίζοντας την πόλη, τον πορθμό του Ευρίπου φτάσαμε μπροστά στην βιβλιοθήκη ακριβώς απέναντι από τον ναό του Αγίου Νικολάου

Στην βιβλιοθήκη μας περίμενε η κυρία Μαρία Παναγιώτου , υπάλληλο της βιβλιοθήκης την οποία ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη μέρα που χάρισε στα παιδιά.

Η κυρία Μαρία μας μίλησε για την βιβλιοθήκη της Χαλκίδας , τι είδους βιβλία υπάρχουν στην βιβλιοθήκη, η βιβλιοθήκη είναι δημόσια που σημαίνει ότι οποιοσδήποτε μπορεί με κάρτα μέλους να δανειστεί κάποιο βιβλίο. Μας πληροφόρησε για πολλά ακόμη που αφορούν τα βιβλία και την βιβλιοθήκη , δανειστήκαμε κι εμείς τρία βιβλία τα οποία αφού τα διαβάσουμε θα τα επιστρέψουμε .

Αξιότιμοι γονείς παρακαλούμε να πηγαίνετε με τα παιδιά σας στην εξαιρετική Δημόσια βιβλιοθήκη Χαλκίδας, είναι ίσως η πιο πολύτιμη εμπειρία που θα βοηθήσει την εξέλιξη των παιδιών

Η κυρία Μαρία Παναγιώτου μας έδειξε αρχείο με παλιές εφημερίδες της πόλης , βιβλιοδετημένες , ήταν πολύ ενδιαφέρον

Και φυσικά η Δημόσια βιβλιοθήκη της πόλης μας είναι πολύ όμορφη γιατί έχει και πολλά παραμύθια.

Η κυρία Μαρία Παναγιώτου επέλεξε για μας ένα παραμύθι που μας άρεσε πάρα πολύ με τίτλο ΈΧΩ ΓΙΑ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ ΕΝΑΝ ΠΕΙΡΑΤΗ

Αφού μας διάβασε το παραμύθι, έγιναν ερωτήσεις κατανόησης του κειμένου και τα παιδιά είπαν τι τους άρεσε από το παραμύθι

Κατόπιν με την μέθοδο της διπλωτικής φτιάξαμε με εφημερίδα καπέλο πειρατή και κολλήσαμε το σήμα του πειρατή στο καπέλο μας

Στην επιστροφή περάσαμε από την πλατεία του Αγίου Νικολάου και την παραλία της Χαλκίδας , είδαμε την φορά των νερών προς τα πάνω , θυμηθήκαμε το παραμύθι της παλίρροιας και του φεγγαριού, είδαμε το άγαλμα της Ελευθερίας στην γέφυρα και με το αστικό επιστρέψαμε το Νηπιαγωγείο μας

Στην επιστροφή φυσικά τραγουδούσαμε

«και περάσαμε όμορφα , όμορφα, όμορφα

και περάσαμε όμορφα και σήμερα παιδιά «

Και φυσικά πήραμε σπίτι μας τα καπέλα του πειρατή

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που υπάκουσαν στους κανόνες και περάσαμε μία πραγματικά πολύ όμορφη μέρα. Υποσχόμαστε να ξαναπάμε κι άλλες εκδρομές γιατί το αξίζετε παιδιά.

Σας ευχαριστούμε όλους πολύ παιδιά.

Ευχαριστούμε ακόμα μια φορά την Δημόσια βιβλιοθήκη Χαλκίδας και την κυρία Μαρία Παναγιώτου για την πολύτιμη εκπαιδευτική εμπειρία , τη χαρά και το χαμόγελο που χάρισε στις καρδιές των παιδιών