Να είσαι ευγνώμων για όσα έχεις

Η συμβουλή ευτυχίας από τον Φίλιππο. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΕΙΣ.

Αφού συζητήσαμε με τα παιδιά την έννοια της ευγνωμοσύνης , τα παιδιά ανέφεραν λόγους για τους οποίους αισθάνονται ευγνωμοσύνη. Σε ποιους δείχνουμε ευγνωμοσύνη και με ποιους τρόπους? Υπάρχει ευγνωμοσύνη χωρίς αγάπη? Τι θα συμβεί αν δεν νιώθουμε κι αν δεν εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας ?Πως νιώθουν οι άνθρωποι? Τι σχέση έχει η ευγνωμοσύνη με την αγάπη? Ποια είναι τα καλά και τα όμορφα στην ζωή μας για τα οποία νιώθουμε ευγνωμοσύνη?

Μετά την συζήτηση , το μοίρασμα σκέψεων, ιδεών και συναισθημάτων τα παιδιά ζωγράφισαν λόγους για τους οποίους νιώθουν ευγνωμοσύνη.

Τα παιδιά είπαν: έχω σπίτι, ρούχα, οικογένεια, γονείς, φίλους,  ανθρώπους που με αγαπούν, παππού και γιαγιά, νονά ή νονό, συγγενείς, θεία, θείο, αδέρφια, φαγητό , νερό, έχω χέρια, πόδια, μυαλό, καρδιά, παιχνίδια,υγεία, σχολείο, χαρά και έγραψαν όπως μπορούν την λέξη ΑΓΑΠΗ

Διαβάσαμε το παραμύθι του Σελ Σιλβερστάιν ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ

και είδαμε την ταινία στον υπολογιστή του σχολείου.

Η ταινία στο παρακάτω βίντεο.

Κατόπιν τα παιδιά ζωγράφισαν «το δέντρο που έδινε»,  και έγραψαν όπως μπορούν το τίτλο του παραμυθιού

Δημιουργήσαμε βίντεο με τις ζωγραφιές των παιδιών

Και ένα παιχνίδι γλώσσας στο learning apps στον κάτωθι σύνδεσμο

το δέντρο που έδινε -παιχνίδι γλώσσας – βρες τα γράμματα του τίτλου

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΦΙΛΙΠΕ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ, ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ!