πείραμα το λαστιχένιο αυγό

Νοέ 201827

Ο Μιχαήλ έκανε ένα πείραμα σπίτι του που βρήκε στην σελίδα μας με τα πειράματα.

Ο Μιχαήλ έφερε τα υλικά του πειράματος στο Νηπιαγωγείο να το δείξει στα παιδιά. Ο Μιχαήλ μας παρουσίασε το πείραμα του.

Έδειξε στα παιδιά τι είχε φέρει. τα παιδιά αναγνώρισαν το αυγό με το νερό στο ένα ποτήρι και για το δεύτερο ποτήρι είπαν πως έχει μέσα coca cola. Κατόπιν ο Μιχαήλ εξήγησε τα παιδιά πως ήταν ξύδι.

Σπίτι του έβαλα ένα ωμό αυγό στο νερό και το άλλο για δύο μέρες στο ξύδι. τα παιδιά παρατήρησαν το αυγό στο νερό , είδαν πως δεν είχε πάθει τίποτα.

Ο Μιχαήλ είπε πως το ξύδι είχε βγάλει φυσαλίδες και το αυγό κολυμπούσε και δεν πήγαινε στο πάτο . πολύ σημαντική διαπίστωση. Το αυγό μέσα στο ξύδι ήταν αρχικά κι αυτό στον πάτο , όμως τώρα δεν είναι. Άρα τώρα είναι πιο ελαφρύ.

Αυτό είναι το πρώτο συμπέρασμα .

Ο Μιχαήλ έβγαλε το αυγό από το ξύδι . Πριν όμως το βγάλει ρωτήσαμε τα παιδιά τι πιστεύουν πως έχει συμβεί στο αυγό. Ενθαρρύναμε τα παιδιά (προηγούμενη γνώση), να θυμηθούν τι είχε πάθει το κλειδί που είχαμε αφήσει στο ξύδι σε παλαιότερο πείραμα μας, ή το ξύδι στο μαγγάλι και στην κιμωλία. τα παιδιά είπαν πως είχε φάει  τη σκουριά , είχε καθαρίσει το μαγγάλι και είχε φάει την κιμωλία. Αμέσως προέβλεψαν σωστά ότι είχε φάει το τσόφλι από αυγό. Συγχαρητήρια παιδιά. Η πρόβλεψη σας ήταν σωστή.

Ο Μιχαήλ έδειξε στα παιδιά το αυγό . Το έπιασαν στα χέρια τους και το παρατήρησαν προσεχτικά, έπαιξαν λίγο με το λαστιχένιο αυγό, όμως στο τέλος έσπασε .

Είδαμε κάτι που μοιάζει με μπαλόνι σκασμένο… είναι το εσωτερικό περίβλημα από το τσόφλι του αυγού

Συγχαρητήρια Μιχαήλ , Σε ευχαριστούμε που έκανες το πείραμα, που είχες την υπομονή να περιμένεις το αποτέλεσμα του πειράματος και που το έφερες στους φίλους σου να το δείξεις.

Παιδιά περιμένουμε κι τα δικά σας πειράματα τα οποία θα βρείτε ιδέες στην σελίδα μας με τίτλο πειράματα στο πορτοκαλί πλαίσιο, κλικ εδώ.

Θα θέλαμε όμως πολύ να κάνετε και δικά σας πειράματα που εμείς δεν έχουμε προτείνει. Εδώ η χαρά μας θα είναι διπλή