εκπαιδευτική επίσκεψη και διδασκαλία στο Γυμνάσιο Κανήθου

Νοέ 201813

Εργαστήρι Φυσικών Επιστημών Γυμνασίου Κανήθου η εκπαιδευτική μας επίσκεψη σήμερα με μία ομάδα μεγάλων παιδιών νηπίου. κάποια νήπια δεν ήθελαν να έρθουν κι έτσι η ομάδα συμπληρώθηκε με προνήπια που επιθυμούσαν να έρθουν.

Μας υποδέχτηκαν οι αξιότιμοι  καθηγητές Φυσικών Επιστημών η κυρία Πούρη και  ο κύριος Καραγιώργος, καθώς και ο κύριος Οικονομάκος, Καθηγητής Πληροφορικής και Ρομποτικής

Περάσαμε στο εργαστήρι κι αφού έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις , οι εκπαιδευτικοί μας έδειξαν το εργαστήρι, επιστημονικά όργανα, χώρους αποθήκευσης οργάνων και εργαλείων, αναφέρθηκαν στα μέτρα ασφαλείας και προφύλαξης ενός εργαστηρίου Φυσικής και Χημείας καθώς και στον ρόλο της Φυσικής και Χημείας ως Επιστήμη, με πολύ απλά λόγια για να γίνουν κατανοητά από τα παιδιά. Είδαμε καταπληκτικά μηχανήματα, μέχρι και πως γίνονται οι κεραυνοί , είδαμε δημιουργία κεραυνών στο επιστημονικό μηχάνημα  . είδαμε κι άλλα όργανα  πειραμάτων ηλεκτρισμού ,μαγνήτες, απολιθώματα, μέχρι και απολιθωμένα δόντια και  οστά ζώων της ξηράς αλλά και της θάλασσας. ένα απολίθωμα φύλλου σε χώμα που είχε γίνει σαν πέτρα, και το φύλλο είχε μείνει πάνω στη πέτρα , είδαμε ορυκτά και διάφορα πετρώματα .

Κατόπιν, πραγματοποιήθηκαν πειράματα χημείας κα φυσικής που ενθουσίασαν και μάγεψαν τα παιδιά

μερικές φωτογραφίες από την επίσκεψη αυτή που μας μάγεψε

μέτρα προφύλαξης σε ένα εργαστήρι, τακτοποίησης και οργάνωσης υλικού

απολιθώματα

ορυκτά και πετρώματα

μαγικά πειράματα

κι αφού ενθουσιαστήκαμε με το εργαστήρι Φυσικής και Χημείας μια ευχάριστη έκπληξη μας περίμενε. μπισκότα και κουλουράκια . δεν αφήσαμε τίποτα. τα φάγαμε όλα.

Περάσαμε στην αίθουσα με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές και ο κύριος Οικονομάκος, ο καθηγητής Πληροφορικής και Ρομποτικής που είχε επισκεφτεί το Νηπιαγωγείο μας για την διδασκαλία της ρομποτικής λίγες μέρες πριν, έδειξε στα παιδιά το εσωτερικό του ηλεκτρονικού υπολογιστή.

χαρίσαμε στους εκπαιδευτικούς με πολύ χαρά  έναν  πίνακα ζωγραφικής με τον κύριο Οξύ και την κυρία Βάση που είχαμε ζωγραφίσει στο Νηπιαγωγείο για να το βάλουν το εργαστήρι τους

Τα παιδιά και οι Νηπιαγωγοί του 29ου Νηπιαγωγείου Χαλκίδας Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου Κανήθου κυρία Πούρη, κύριο Καραγιώργη και κύριο Οικονομάκο για την ζεστή υποδοχή, την φιλική προσέγγιση ,την υπέροχη διδασκαλία , την φιλοξενία , για το χαμόγελο , τον ενθουσιασμό και την χαρά , τις γνώσεις και τις εμπειρίες που έδωσαν στα παιδιά

Επιστρέψαμε στο Νηπιαγωγείο και τα παιδιά ζωγράφισαν ότι τους έκανε περισσότερο εντύπωση από τ πειράματα

μερικές φωτο από τις ζωγραφιές αυτές