Εργαστήριο ψηφιδωτού

IMG 20240424 115323
IMG 20240424 120324Σήμερα, Τετάρτη 24 Απριλίου 2024, ολοκληρώθηκε το ψηφιδωτό, ομαδικό έργο των μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης των συστεγαζόμενων σχολείων, το οποίο θα προσφερθεί στην Α.Ε Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας κατά την επίσκεψη τους στο Προεδρικό Μέγαρο.
Στις 10 Απριλίου 2024, η ΣΤ΄ τάξη του 29ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου μυήθηκε στην Τέχνη του Ψηφιδωτού. Ήταν η πρώτη συνάντηση στο εργαστήριο ψηφιδωτού, που στήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων. Ακολουθήσαν και άλλες συναντήσεις  για να ολοκληρώσουν τα παιδιά το έργο τους.
Η δράση επαναλήφθηκε και για τη ΣΤ΄ τάξη του συστεγαζόμενου 18ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου.
Ευχαριστούμε θερμά την κα. Εφροσύνη Σμαραγδή Γεωργιάδου-συντηρήτρια έργων τέχνης που αποδέχτηκε την πρότασή μας να διδάξει την Τέχνη, που γνωρίζει καλά, στους μαθητές & τις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολικού συγκροτήματος.
Μπορείτε στον υπολογιστή σας να κατεβάσετε το παρακάτω αρχείο pdf

Εργαστήρι Ψηφιδωτού