Αρχική » Ανακοινώσεις-Νέα Σχολείου » ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Εν όψει της δια ζώσης επαναλειτουργίας του σχολείου μας, όπως και όλων των δημοτικών σχολείων της χώρας, από τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021, ανακοινώνονται τα εξής:

• Η προσέλευση και η αποχώρηση  θα πραγματοποιούνται και από τις δύο εισόδους του σχολείου, ως συνήθως.
  • Η προσέλευση των μαθητών και των μαθητριών θα λαμβάνει χώρα σταδιακά, από τις 08.00΄π.μ. ως τις 08.15΄π.μ.
  • Οι γονείς και οι κηδεμόνες, καλό είναι να συνοδεύουν τα παιδιά ως την είσοδο του σχολείου και να αποχωρούν αμέσως. Παρακαλούνται πολύ οι ενήλικες να τηρούν τις αποστάσεις ασφαλείας, να φορούν μάσκα και να μην συνωστίζονται μπροστά στις εισόδους. (Συνιστάται, η μεταφορά των μαθητών και των μαθητριών, από και προς το σχολείο, να γίνεται από ένα σταθερό πρόσωπο αναφοράς).
  • Εξακολουθούν να βρίσκονται σε ισχύ: η υποχρεωτική για όλους χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου, η χρήση αντισηπτικών, οι σχολαστικοί καθαρισμοί, ο συχνός αερισμός των χώρων, η προσαρμοσμένη λειτουργία του σχολικού μας κυλικείου.
  • Τη Δευτέρα 11/1/2021 κάθε μαθητής/μαθήτρια του σχολείου θα παραλάβει  δύο υφασμάτινες μάσκες προστασίας.
  • Η αποχώρηση του μαθητικού δυναμικού θα γίνεται κλιμακωτά: τάξεις Α΄και Β΄: ώρα 13.10΄μ.μ., τάξεις Γ΄και Δ΄: 13.15΄μ.μ., τάξεις Ε΄και Στ΄: 13.20΄μ.μ.

Καλή επανέναρξη και καλή χρονιά!