Αρχική » 2019

Παίζω με ασφάλεια

Intel\xae Asia PC Gaming Showdown - Malaysian leg

Οι έξι βασικοί κανόνες

1. Δεν αποδέχομαι αιτήματα φιλίας από ανθρώπους που δεν γνωρίζω στην πραγματική ζωή και δε συνομιλώ με αγνώστους.

2. Δεν αποκαλύπτω ΠΟΤΕ προσωπικές πληροφορίες. Δεν κοινοποιώ φωτογραφίες μου ή βίντεο.

3. Δε δέχομαι σε καμία περίπτωση να συναντηθώ με κάποιον που γνώρισα μέσα από το παιχνίδι. Δεν μπορώ να ξέρω αν όντως είναι αυτός που υποστηρίζει ότι είναι.

4. Είμαι πάντα ευγενικός και δεν προκαλώ με τη συμπεριφορά μου.

5. Δεν ανοίγω παράξενα μηνύματα ή link ειδικά αν προέρχονται από ανθρώπους που δε γνωρίζω. Μπορεί να περιέχουν ιούς ή ακατάλληλο περιεχόμενο.

6. Παίζω πάντα παιχνίδια που είναι κατάλληλα για την ηλικία μου. Αν κάτι με ενοχλήσει διαδικτυακά ή κάποιος με κάνει να νιώσω άβολα, το λέω αμέσως σε έναν ενήλικα που εμπιστεύομαι.

Ευχαριστήρια επιστολή προς την εταιρία IKEA

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Την Παρασκευή 19 Απριλίου και τη Δευτέρα και Τρίτη 10 και 11 Ιουνίου θα επισκεφθούμε το Παρκο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης στη πόλη του Λαγκαδά.

Το χαρτί του Μέλλοντός μας, Ανακύκλωση χαρτιού στο Σχολείο

Βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι το σχολείο μας κατέλαβε την πρώτη θέση συγκεντρώνοντας τη μεγαλύτερη ποσότητα χαρτιού προς ανακύκλωση στα πλαίσια του προγράμματος: Το χαρτί του Μέλλοντός μας, Ανακύκλωση χαρτιού στο Σχολείο. Το σύνολο της ποσότητας ανακυκλώσιμου υλικού που συλλέγεται αποτιμάται σε χρήματα και ως ανταποδοτικό όφελος διανέμεται χαρτί Α4 κατ’ αναλογία στα σχολεία που συμμετέχουν στη δράση. Το πρόγραμμα από το Υπουργείο Παιδείας υλοποιείται από το 2017 από το ΙΤΥΕ Διόφαντος σε συνεργασία με το Δήμο Θεσσαλονίκης.

Τα παιδιά σώζουν ζωές

KIDS SAVE LIVES

Τα παιδιά μπορούν μάθουν πρώτες βοήθειες; Η απάντηση είναι NAI. Την Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2019 επισκέφθηκε το σχολείο μας μετά από πρόσκληση, κλιμάκιο του εθελοντικού εκπ/κου προγράμματος, εγκεκριμένου για τα σχολεία όλης της χώρας KIDS SAVE LIVES και εξοικείωσε τους μαθητές της Ε και Στ τάξης με τεχνικές πρώτων βοηθειών με βασικές δεξιότητες που απαιτούνται για να σώσουν μία ζωή: κάρδιοπνευμονική αναζωογόνηση και χρήση Αυτόματων Εξωτερικών Απινιδωτών