ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

1        Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1931.

Η πρώτη ονομασία του σχολείου μας ήταν 38ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά  και κατά το σχολικό έτος 1931-1932 είχε εγγεγραμμένους 290 μαθητές.

Το 1938 το σχολείο μας μετονομάστηκε  σε 6ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά με εγγεγραμμένους 156 μαθητές.

Κατά τη διάρκεια του πολέμου  του 1940 και της Κατοχής το σχολείο λειτουργούσε κανονικά αλλά ο αριθμός των παιδιών που παρακολουθούσαν τα μαθήματα ήταν ελάχιστος.

Το 1954 το σχολείο μας θα μετονομαστεί σε 29ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά και έτσι θα παραμείνει ως σήμερα .Διευθυντής ήταν ο Κωνσταντίνος Γαλατάς.

Κατά το Σχολικό Έτος 1954-1955 στο σχολείο ήταν εγγεγραμμένοι 378 μαθητές .2

Το κτήριο που στέγαζε το σχολείο μας από την ίδρυσή του το 1931 έως και το 1965 ήταν το νεοκλασικό κτήριο  στην οδό  Λουκά Ράλλη 99 μαζί με τη σχολή «Προμηθέας» και το 21ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά λειτουργώντας σε βάρδιες.

Στις 27 Ιουνίου 1964 ,μισθώνεται ,για το δημόσιο από τους κληρονόμους του Παναγιώτη Σουρή ,το οικόπεδο επί της οδού Ζέας 81 για να ανεγερθεί το διώροφο διδακτήριο, το οποίο θα περιλαμβάνει 6 αίθουσες διδασκαλίας, ένα γραφείο και μια αποθήκη, συνολικής επιφάνειας 316 τ. μ. ,με προαύλιο χώρο 232 τ. μ. και λοιπούς βοηθητικούς χώρους για να στεγαστεί το  29ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά. Η μίσθωση έγινε για 5 χρόνια, το μίσθωμα θα ξεκινούσε από το πρωτόκολλο παραλαβής του κτιρίου και ορίστηκε στις 8.500 δραχμές.

Στις 11 Απριλίου 1965 το καινούριο διδακτήριο ήταν έτοιμο να υποδεχτεί το πολύβουο πλήθος των 234 μαθητών του 29ου Δημοτικού Σχολείου Πειραιά. Διευθυντής του σχολείου ήταν ο Παναγιώτης Μιχαλόπουλος.

Το σχολείο λειτουργούσε σε δύο βάρδιες(πρωινή- απογευματινή) μέχρι το 1998 που η λειτουργία του έγινε μόνο  πρωινή λόγω του μικρού αριθμού εγγεγραμμένων μαθητών (91).

Χαρακτηριστική είναι η μείωση  των μαθητών κατά τη δεκαετία 2000-2010.3

Την πρώτη χρονιά λειτουργίας του σχολείου ως 29ο Δημοτικό ,το Σχολικό Έτος 1954-1955 είχαν γραφτεί  378 μαθητές  ενώ το Σχολικό Έτος 2004-2005 είχαν γραφτεί μόλις 50  μαθητές  και το σχολείο λειτούργησε ως 5/έσιο λόγω  του πολύ μικρού αριθμού  μαθητών του .

Κατά το Σχολικό Έτος 2006-2007 έγινε η συνένωση του 29ου Δημοτικού Σχολείου Πειραιά  με το 37ο  Δημοτικό Σχολείο Πειραιά το οποίο στεγαζόταν στην οδό Θεάτρου 47-49 και είχε επίσης πολύ μικρό αριθμό  μαθητών  .

Τα συνενωμένα πλέον σχολεία λειτούργησαν στο κτήριο της οδού Ζέας 81 με την ονομασία του  29ου Δημοτικού Σχολείου Πειραιά να παραμένει και του 37ου Δημοτικού να καταργείται καθώς ο νόμος ορίζει ότι  σε περίπτωση συνένωσης διατηρείται η ονομασία του σχολείου που ιδρύθηκε νωρίτερα.

4Σήμερα ,το σχολείο μας λειτουργεί  ανανεωμένο ύστερα από μια μεγάλη ανακαίνιση η οποία έγινε κατά το Σχολικό Έτος 2016-2017.

Εκτεταμένες επισκευές  στο κτήριο, ελαιοχρωματισμοί και επίστρωση της αυλής με ελαστομερές υλικό και διχοτόμηση δύο αιθουσών, για τη διευκόλυνση λειτουργίας του Εργαστηρίου  Η/Υ και του Τμήματος Υποδοχής,   από τον Δήμο Πειραιά του έδωσαν την  όψη    καινούριου.

5

Μια γενναιόδωρη χορηγία  του πολυκαταστήματος Leroy Merlin εξόπλισε το σχολείο μας με πολλούς χώρους αποθήκευσης(ντουλάπες εσωτερικού – εξωτερικού χώρου και  μπαούλα), κουρτίνες για όλες τις αίθουσες, νέο δάπεδο στο γραφείο των δασκάλων, παγκάκια και φωτιστικά στην αυλή και τον 1ο όροφο, θερμαντικά σώματα, γλάστρες -φυτά -φυτόχωμα για τη δημιουργία σχολικού κήπου, κάδους σκουπιδιών για όλες τις αίθουσες  και ραφιέρες.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, ο οποίος με  την αμέριστη συμμετοχή του και βοήθεια   συνέβαλε καθοριστικά   στην πραγματοποίηση της ανακαίνισης,   προέβη  στην αγορά και τοποθέτηση Διαδραστικού Συστήματος Διδασκαλίας  .6

Τέλος, συγκεντρώθηκαν  όλα τα παλαιά  θρανία, βιβλιοθήκες ,βιβλία, σχολικά αντικείμενα, βραβεία, αρχειακό   και  εποπτικό υλικό  σε μία αίθουσα  και έτσι  δημιουργήθηκε η Μουσειακή  Τάξη του σχολείου μας.

7

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.