ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Ιούν 202214

Την Πέμπτη 9 Ιουνίου οι μαθητές της Ε και Δ τάξης του σχολείου μας  παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων το πρόγραμμα «Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός» με εισηγήτρια την κυρία Χαρδαλούπα Ιωάννα, παιδοψυχολόγο του Χαμόγελου του Παιδιού, φορέας που διοργάνωσε την εν λόγω εισήγηση.

Οι μαθητές αφού παρακολούθησαν βίντεο από το Θέατρο Σκιών με σχετική θεματολογία, συζήτησαν, μετέφεραν τις εμπειρίες τους και κατέληξαν σε προτάσεις αντιμετώπισης του φαινομένου.

Ευχαριστούμε θερμά το Χαμόγελο του Παιδιού και την κυρία Χαρδαλούπα για την τόσο ενδιαφέρουσα προσέγγιση του θέματος και την ευαισθητοποίηση των μαθητών  μας.

P1050589 InkedP1050587 LI InkedIMG 71658248805609f11abb4187821159e9 V LI IMG ec03f90847bc788594974f30d3a685c5 V

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, στη θεματική ενότητα «Δημιουργώ και Καινοτομώ-Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία» με κατεύθυνση την καλλιέργεια ψηφιακών δεξιοτήτων μιλήσαμε με τα παιδιά της Α τάξης για το Ηλιακό μας Σύστημα.

Μέσα από βίντεο και ψηφιακά μέσα οι μαθητές και οι μαθήτριες μάθανε για τους πλανήτες, εστιάσανε σε πληροφορίες για τον Ήλιο, τη Γη και τη Σελήνη, πειραματίστηκαν, έκαναν κατασκευές και ζωγραφιές, μάθανε με βιωματικό τρόπο για τις κινήσεις της γης, τις εποχές και τις φάσεις της Σελήνης, δημιουργήσανε ένα ψηφιακό βιβλίο με τον μύθο του Φαέθοντα, το γιο του θεού Ήλιου, το οποίο παρατίθεται στο εξής link https://read.bookcreator.com/WXp1xw0xNJQiGhq68vyVufiiYoH2/LNXrOUiWRQKUqxgzi9aD7A και μια μακέτα του ηλιακού συστήματος.

P1050580

Το κλείσιμο του προγράμματος επισφράγισε μια αφίσα γενικής αποτίμησης των δράσεων των παιδιών. Να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα την μητέρα μαθητή της Α τάξης, κυρία Αγγελική Παπαθανασίου, για την γραφιστική επιμέλεια αυτής της αφίσας.

AFISA H GH GYRIZEI

Προστατεύουμε τον κηπάκο του σχολείου με καρτέλες μηνύματα προς όλους τους συμμαθητές!

IMG 0679 IMG 0678 IMG 0607 IMG 0605

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ