ΤΟ ΠΑΙΔΙ, Η ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ

Απρ 20223

Τα παιδιά της Γ΄ τάξης στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος ΤΟ ΠΑΙΔΙ, Η ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ επισκέφθηκαν το Πεδίον του Άρεως, το πάρκο της γειτονιάς τους! Στο πάρκο των Δικαστηρίων, ακριβώς δίπλα στα έργα του Μετρό, συνάντησαν την κυρία Αντωνοπούλου, υπεύθυνη του Τμήματος Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Δήμου Αθηναίων, η οποία τους μίλησε για τη φροντίδα που θα έχουν τα αγάλματα που βρίσκονται στις πλατείες, στις οποίες γίνονται έργα του Μετρό. Στη συνέχεια περπάτησαν μέχρι την Οδό των Ηρώων, όπου γνώρισαν τις προτομές των ηρώων του 1821, μελέτησαν σε ομάδες αυτές που τα ίδια επέλεξαν, συμπλήρωσαν με πολύ ενθουσιασμό φύλλα παρατήρησης και παρουσίασαν τις εργασίες τους στους υπόλοιπους συμμαθητές τους.

unnamed 2unnamed 3unnamedunnamed 2 1unnamed 3 1unnamed 4

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΟ ΠΑΙΔΙ, Η ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.