28ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ

Το  28o  Νηπιαγωγείο Δ. Σερρών είναι ένα δημόσιο Νηπιαγωγείο ενταγμένο στον αστικό ιστό των Σερρών. Βρίσκεται πάνω σε κεντρικό δρόμο της πόλης επί της οδού Ελ. Βενιζέλου 92 και στην είσοδο του αύλειου χώρου του 10ου – 24ου Δημοτικού σχολείου.

Λειτουργεί  με  ένα  τμήμα «Βασικού υποχρεωτικού προγράμματος», (ώρα προσέλευσης 8:15΄- 8:30΄και ώρα αποχώρησης 13:00΄), φοιτούν 16 μαθητές ( 4 νήπια και 12 προνήπια) και συστεγάζεται με το 32ο  Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Δ. Σερρών.

Στο νηπιαγωγείο μας,  προσπαθούμε με αγάπη και στοργή για το παιδί, σεβασμό στην προσωπικότητά του, σοβαρότητα και υπευθυνότητα για την ποιοτική εκπαίδευση του, να το βοηθήσουμε να χτίσει το πιο γερό θεμέλιο για το μέλλον του, μέσα από την υιοθέτηση σημαντικών αξιών όπως η συνεργασία και η αλληλεγγύη, ο αμοιβαίος σεβασμός, η αποδοχή της ιδιαιτερότητας του «άλλου», η ενσυναίσθηση, η πειθαρχία όλων σε κοινούς συμφωνημένους κανόνες, η αγωγή υγείας, η περιβαλλοντική συνείδηση και πολλών άλλων.

Και όλα αυτά μέσα σε ένα ασφαλές, ευχάριστο και δημιουργικό περιβάλλον, πλούσιο σε ερεθίσματα, γνώσεις και εμπειρίες, στο οποίο βασιλεύει η χαρά, το παιχνίδι, η δημιουργία και η πειθαρχημένη ελευθερία.

Όραμά μας είναι ένα σχολείο που βασίζεται στη συνεργασία και στον αλληλοσεβασμό, για το οποίο θα είμαστε όλοι περήφανοι: Εκπαιδευτικοί,  βοηθητικό προσωπικό, μαθητές και γονείς. Σε αυτή μας την προσπάθεια επιδιώκουμε  ο γονέας να είναι στενός συνεργάτης και σύμμαχός μας ούτως ώστε να συμβάλλουμε μαζί στην ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών τους, των δικών μας παιδιών.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου