Αγαπητοί γονείς

Σας καλωσορίζουμε στο νηπιαγωγείο και σας ευχόμαστε μια ευχάριστη και δημιουργική χρονιά.

Θα σας ενημερώσουμε για κάποια λειτουργικά ζητήματα:

• Το ωράριο λειτουργίας του υποχρεωτικού πρωινού τμήματος είναι 8:15π.μ -13:00μ.μ και του ολοήμερου 8:15π.μ -16:00μ.μ
  • Η προσέλευση των παιδιών γίνεται αυστηρά από τις 8:15π.μ έως 8:30π.μ και για τα 2 τμήματα. H αποχώρηση των παιδιών του υποχρεωτικού πρωινού γίνεται 13:00μ.μ και η αποχώρηση του προαιρετικού ολοημέρου γίνεται 16:00μ.μ.
  • Τα παιδιά θα τα συνοδεύουν στο τμήμα του νηπιαγωγείου και θα τα παραλαμβάνουν από αυτό μόνο οι συνοδοί που έχετε δηλώσει στις αιτήσεις εγγραφής. Για οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να ενημερωθεί το σχολείο τηλεφωνικώς (2810261766). Ο συνοδός που δεν έχετε δηλώσει κατά την παραλαβή του παιδιού θα πρέπει να επιδεικνύει την ταυτότητά του.
  • Τα παιδιά στο σχολείο να φορούν άνετα ρούχα και να μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν (να σκουπίζονται στην τουαλέτα, να βάζουν και να βγάζουν το μπουφάν τους, να κρατούν την τσάντα τους όταν έρχονται στο νηπιαγωγείο). Όλα τα παραπάνω βοηθούν τα παιδιά να γίνουν υπεύθυνα και ανεξάρτητα.
  • Αναφορικά με το δεκατιανό των παιδιών να επιλέγετε υγιεινές τροφές, καθώς ιδιαίτερα σε αυτή την ηλικία τα παιδιά αποκτούν σωστές διατροφικές συνήθειες. Στο τσαντάκι τους τα παιδιά να έχουν ένα παγουρίνο, μία πετσετούλα, το δεκατιανό τους και 2 σακουλάκια. Στο ένα θα τοποθετούν 2 έως 3 καθαρές μάσκες και το άλλο θα χρησιμεύει για τη φύλαξη της χρησιμοποιημένης μάσκας .
  • Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας, αλλεργίας ή οτιδήποτε άλλο παρακαλώ να μας ενημερώσετε. Ακόμα είναι καλό να μας ενημερώνετε και για άλλες καταστάσεις που μπορεί να βιώσει η οικογένεια π.χ εγκυμοσύνη, διαζύγιο, απώλεια προσώπων. Τέτοιες καταστάσεις μπορεί να διαταράξουν το ψυχισμό των μικρών παιδιών και απαιτούνται ιδιαίτεροι χειρισμοί για την αντιμετώπισή τους σε κλίμα εμπιστοσύνης και συνεργασίας με τις εκπαιδευτικούς.
  • Όταν τα παιδιά είναι άρρωστα να παραμένουν στο σπίτι αφενός για να μην υποτροπιάσουν και αφετέρου για να μην μεταδίδεται ο ιός στην υπόλοιπη ομάδα. Φάρμακα στο νηπιαγωγείο δεν χορηγούμε.
  • Ελέγχουμε τακτικά τα κεφάλια των παιδιών μας για ψείρες. Οι ψείρες πηγαίνουν συνήθως στα καθαρά κεφάλια. Δε ντρεπόμαστε να ενημερώσουμε την/τον νηπιαγωγό αν έχουμε εντοπίσει ψείρες στο παιδί μας, ώστε να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις και στους άλλους γονείς.
  • Αναφορικά με τα γενέθλια των παιδιών, αποφεύγουμε τις τούρτες και προτιμάμε ένα ατομικό κέρασμα ή ένα παραμύθι της αρεσκείας σας, το οποίο θα επιλέξετε από προτεινόμενη λίστα που θα βρείτε στην κλειστή ομάδα επικοινωνίας στο facebook.
  • Για την εγγραφή σας στην ομάδα θα κάνετε αίτημα συμμετοχής στη σελίδα 28ο Νηπιαγωγείο – Για να μη σας λείπουμε κ να μη μας λείπετε!!
  • Για την πρόοδο των παιδιών σας θα ενημερώνεστε από τη νηπιαγωγό του τμήματός σας την πρώτη Τετάρτη κάθε μήνα κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας προκειμένου να κλείσετε ραντεβού.
  • Η ενημέρωσή σας σχετικά με λειτουργικά ζητήματα του νηπιαγωγείου θα γίνεται και μέσω των e-mail που έχετε δηλώσει κατά την εγγραφή σας και μέσω του Ιστολογίου μας https://blogs.sch.gr/28nipirakl/

Τηλέφωνο νηπιαγωγείου: 2810261766  πληροφορίες: Κομνηνού Δέσποινα

Καλή σχολική χρονιά!