Επίσκεψη στο Μουσείο Φωτογραφίας

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ και του μαθήματος της ερευνητικής εργασίας με τίτλο «Ελλάδα και μετανάστευση: μια παράσταση με εναλλασσόμενους ρόλους» οι μαθητές του Β1 παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργανώνει το Μουσείο Φωτογραφίας. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιείται στο πλαίσιο της έκθεσης του Μουσείου με τίτλο «Μια άλλη ζωή: ανθρώπινες ροές/ άγνωστες οδύσσειες» που έχει ως θέμα την προσφυγική κρίση.
Μέσα από τα έργα σημαντικών και βραβευμένων Ελλήνων φωτογράφων που αποτύπωσαν με το ιδιαίτερο βλέμμα τους το δράμα των προσφύγων οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εμβαθύνουν στις δυσκολίες του ταξιδιού των προσφύγων και στην απελπισμένη τους πορεία προς μια ασφαλή νέα πατρίδα.

DSCN1816DSCN1823