Επίσκεψη στο Siilinjarvi της Φινλανδίας

Από τις 10 ως τις 17 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί η 3η ανταλλαγή μαθητών του προγράμματος στο μακρινό Siilinjarvi της Φινλανδίας. Θα συμμετάσχουν οι μαθητές της Γ’ Λυκείου Λαμνή Χρύσα, Νικολαϊδης Νίκος, Αποστολόπουλος Γιώργος, Κυριαζίδης Στέφανος και Μαυροκεφαλίδης Νίκος και οι καθηγήτριες Μηντζιώρη Μάγδα και Γλαράκη Θεοδώρα.
Στην συνάντηση οι μαθητές θα παρουσιάσουν ένα δρώμενο για τα ανθρώπινα δικαιώματα, ενώ οι καθηγήτριες θα παρουσιάσουν την 3η ενότητα με θέμα «Ανοχή απέναντι στις απολυταρχικές ιδεολογίες και καθεστώτα κατά τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο» καθώς και ένα προσχέδιο για την 4η ενότητα.
Το Siilinjarvi που βρίσκεται 400 χιλιόμετρα βόρεια του Ελσίνκι αντιπροσωπεύει για όλους μας ένα εξωτικό προορισμό. Η συνάντηση όμως αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και για ένα ακόμη λόγο. Θα μας δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά το περίφημο Φινλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα που πρωτεύει σε όλα τα αξιολογικά τέστ.