Τρνάβα, 18-22 Απριλίου 2016

Από τις 18 ως τις 22 Απριλιου πραγματοποιήθηκε η τρίτη διεθνική συνάντηση εργασίας του προγράμματος στην πόλη Τρνάβα της Σλοβακίας. Στην συνάντηση πήραν μέρος 16 καθηγητές – για την Eλλάδα συμμετείχαν οι καθηγήτριες Άννα Ευστρατιάδου και Θεοδώρα Γλαράκη.
Στην συνάντηση οι εκπρόσωποι κάθε χώρας παρουσίασαν το προσχέδιο της 3ης ενότητας με θέμα «την αδιαφορία απέναντι στην παραβίαση των ανθρώπινων δικαιωμάτων κατά την διάρκεια της κατοχής» και συζήτησαν τις παρατηρήσεις τους από την εφαρμογή του σχεδίου μαθήματος της 2ης ενότητας. Συζητήθηκαν επίσης οργανωτικά ζητήματα σχετικά με την τελική έκδοση του παραγόμενου υλικού, προγραμματίστηκαν οι δύο επόμενες συναντήσεις και επιλύθηκαν προβλήματα που προέκυψαν με κάποιους από τους εταίρους.
Τέλος χάρη στο άρτια οργανωμένο από τους Σλοβάκους οικοδεσπότες πρόγραμμα δραστηριοτήτων, οι εταίροι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το εκπαιδευτικό σύστημα της Σλοβακίας, να πάρουν μια γεύση από την καθημερινότητα στο σχολείο που τους φιλοξενούσε και να επισκεφτούν ιστορικές τοποθεσίες της περιοχής.

οι μαθητές του σχολείου με τις παραδοσιακές τους φορεσιές κατά την τελετή υποδοχής

Από την τελετή υποδοχής   στο σχολείο

Από την τελετή υποδοχής στο σχολείο

Από την επίσκεψη στο δημαρχείο της πόλης