1η ανταλλαγή μαθητών, Sosnowiec Πολωνίας, Μάιος 2015

Από τις 4 ως τις 9 Μαίου του 2015 πραγματοποιήθηκε η πρώτη ανταλλαγή μαθητών στο Sosnowiec της Πολωνίας. Από την πλευρά της Ελλάδας συμμετείχαν οι μαθήτριες: Ασλάνογλου Μαρία, Βάκρινου Ελένη και Μαλιόγκα Μελίνα με συνοδούς καθηγητές τους Φαρδή Μιλτιάδη και Γλαράκη Θεοδώρα. Οι μαθητές είχαν την συγκλονιστική εμπειρία της επίσκεψης στο Auschwitz-Birkenau, ενώ παρακολούθησαν και δύο εργαστήρια σχετικά με α) την τύχη των νέων στα στρατόπεδα συγκέντρωσης (μουσείο Auschwitz) και β)ηθικά ζητήματα που σχετίζονται με το Ολοκαύτωμα (Galicia Museum, Krakow). Επισκέφθηκαν επίσης τόπους σχετικούς με τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο στην ευρύτερη περιοχή του Sosnowiec, μεταξύ άλλων και το μουσείο του Εργοστασίου του Schindler. Παράλληλα γνώρισαν το εκπαιδευτικό σύστημα της Πολωνίας και συμμετείχαν για μια βδομάδα στην ζωή και την λειτουργία του πολωνικού σχολείου αλλά και την ζωή των οικογενειών που τους φιλοξενούσαν. Και βέβαια ήρθαν σε επαφή με συνομιλήκους τους από άλλες 6 χώρες τις Ευρώπης και είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν, να διασκεδάσουν και να κάνουν φιλίες.
DSCN1329DSCN1267DSCN1284
DSCN1335DSCN1353