Άρθρα ανά μήνα: Δεκέμβριος 2023
Χριστουγεννιάτικες κατασκευές περιμένοντας τον Αη Βασίλη
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ
ΣΤΟΛΙΖΩ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ
Make-A-Wish
Make-A-Wish International
Στην Ελλάδα…
Η συγκινητική αυτή ιδέα αφού εξαπλώθηκε πολύ γρήγορα στην Αμερική άρχισε να κατακτά και τον υπόλοιπο κόσμο, κάνοντας το Make-A-Wish τον μεγαλύτερο φιλανθρωπικό οργανισμό παγκοσμίως που ασχολείται με την ψυχή του παιδιού που νοσεί.
Στην Ελλάδα, το Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) ιδρύθηκε το 1996, με πρώτη ευχή (Μάρτιος 1997) αυτή του Ανδρέα, που ήθελε να παίξει με την αγαπημένη του ομάδα, τον Ολυμπιακό. Ντυμένος με τη φόρμα του “Θρύλου”, ξεκινάει με τη λιμουζίνα για το ραντεβού με το όνειρο. Μπαίνει στο γήπεδο, συναντάει τους “Θεούς” της ομάδας του και η προπόνηση αρχίζει… με τον Ανδρέα να σουτάρει, να τριπλάρει, να χτυπάει πέναλτι, να πετάει από τη χαρά του!
Σαν υπνωτισμένος στη συνέχεια, παραλαμβάνει από τον προπονητή μια τιμητική πλακέτα και μια μπάλα με τις υπογραφές των αγαπημένων του παικτών, ενώ προσπαθεί να κάνει αυτή τη στιγμή να κρατήσει όσο το δυνατό περισσότερο γίνεται. Για πάντα! Παρ’ όλο που έχουν περάσει τόσα χρόνια από τότε, ο Ανδρέας νικητής στη μάχη με την αρρώστια του πια, δεν ξεχνά ποτέ εκείνη την ημέρα που χαράχτηκε με ανεξίτηλα χρώματα στη μνήμη του και τον όπλισε με μοναδική δύναμη και αστείρευτη θέληση τις δύσκολες ώρες που αγωνιζόταν για να κερδίσει ένα υγιές μέλλον.
Τα λόγια του 10χρονου τότε Ανδρέα:
“Αν ένα απίστευτο όνειρό σου έγινε πραγματικότητα, τότε και το όνειρό σου να ξαναγίνεις καλά, έρχεται πιο κοντά”