Ενημερωτική επίσκεψη της Πυροσβεστικής στο πλαίσιο υλοποίησης περιβαλλοντικού προγράμματος

Το Νηπιαγωγείο μας, στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου με φορείς του τόπου, για την υλοποίηση   του   4ου  θεματικού  κύκλου  των  εργαστηρίων  δεξιοτήτων, καθώς και  του περιβαλλοντικού  προγράμματος  με τίτλο: <<Δρώ και Ενεργώ για τα Δάση που Αγαπώ>> είχαμε την χαρά και την τιμή να υποδεχτούμε όχημα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Λάρισας, συνοδευμένο από δύο άντρες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας. Οι Πυροσβέστες αφού μας έκαναν μια βασική παρουσίαση του οχήματος και μας ενημέρωσαν για θέματα πυρόσβεσης, αντισεισμικής προστασίας και φυσικών καταστροφών, απάντησαν σε ερωτήματα των παιδιών, για το σοβαρό έργο που επιτελούν. Στη συνέχεια έριξαν νερό με τους ειδικούς σωλήνες-μάνικες και μίλησαν στους μαθητές/τριες ,για την ειδική στολή και το κράνος που φορούν στην διάρκεια της επιχείρησης πυρόσβεσης και των φυσικών καταστροφών.

Ευχαριστούμε θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία Λάρισας για την άμεση ανταπόκρισή της  καθώς και τους πυροσβέστες για τις πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές που έδωσαν στους μαθητές μας.

IMG 6553IMG 6561IMG 6562