Μια διαφορετική επίσκεψη…

Σήμερα μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε παιδιά και δασκάλους. Μας επισκέφθηκε ένα τμήμα μαθητών από την Πολωνία. Τα παιδιά φοιτούν σε ιδιωτικό Μοντεσσοριανό σχολείο (δες Maria Montessori), στην πόλη Poznan.

Τους μικρούς επισκέπτες καλωσόρισε στο σχολείο μας ο διευθυντής μας μαζί με τους δασκάλους καθώς και ο Διευθυντής της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων, κ. Μπουλούμπασης.

Οι μαθητές της Πέμπτης και της Έκτης τάξης του σχολείου μας, παρουσίασαν στα παιδιά από την Πολωνία την πόλη μας και τα αξιοθέατά της, παραδοσιακά φαγητά και χορούς. Αντίστοιχα τα παιδιά από την Πολωνία μάς παρουσίασαν τη δική τους πόλη, τα αξιοθέατά της, φαγητά και χορούς.

Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία και οι μαθητές μας γνωρίστηκαν, έπαιξαν και ήρθαν σε επαφή με κάτι το διαφορετικό. Ελπίζουμε να έχουμε ξανά την τύχη να δεχτούμε τέτοιες επισκέψεις.