Βραβείο Ανακύκλωσης στο σχολείο μας

Στον μεγάλο διαγωνισμό της εταιρίας ανακύκλωσης ΤΕΧΑΝ που έχει τίτλο «Ανακυκλώνουμε, προστατεύουμε το περιβάλλον & ταξιδεύουμε στην Ευρώπη», ο οποίος διήρκησε από τις 9 Νοεμβρίου έως τις 15 Δεκεμβρίου, συμμετείχε το σχολείο μας μαζί με  συνολικά 71 Δημοτικά Σχολεία, 36 Γυμνάσια και 30 Λύκεια του δήμου Θεσσαλονίκης και το τμήμα Δ1 κέρδισε την τέταρτη θέση με έπαθλο ένα σετ headphones για κάθε μαθητή. Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού συνολικά συνελέχθησαν 1.300.000 πλαστικές συσκευασίες, σχεδόν 250.000 μεταλλικές συσκευασίες και 100.000 γυάλινες συσκευασίες.

Κατά την διάρκεια της ομιλίας του στην τελετή βράβευσης ο  πρόεδρος της ΤΕΧΑΝ, Απόστολος Μούργος χαρακτήρισε τους μαθητές “Ήρωες της Ανακύκλωσης”, ενώ αποκάλυψε πως θα πραγματοποιηθεί νέος διαγωνισμός τον Ιανουάριο. Παράλληλα ο κ. Μούργος ανέπτυξε το σχέδιο της εταιρείας ΤΕΧΑΝ που μετρά δεκαετίες στην Ελλάδα, για την εταιρική ευθύνη προς την κοινωνία, ενώ ανέφερε επίσης ότι τα μηχανήματα κατασκευάζονται στην Ελλάδα. Σύμφωνα με τα στοιχεία οι μαθητές κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού ανακύκλωσαν περισσότερες από 1.650.00 συσκευασίες ανακυκλώσιμων ειδών. Οι μαθητές ανακύκλωσαν υλικά από πλαστικό, μέταλλο και γυαλί στα Πολυκέντρα Ανακύκλωσης, από τα οποία έλαβαν τα σχετικά κουπόνια για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό. Από αυτά τα κουπόνια, αφού καταμετρήθηκαν, προέκυψαν και τα τελικά αποτελέσματα. Αναλυτικά οι μαθητές συνέλεξαν: 1,3 εκατ. πλαστικές συσκευασίες, σχεδόν 250 χιλιάδες μεταλλικές συσκευασίες και επιπλέον 100.000 γυάλινες συσκευασίες, στα 30 σπιτάκια ανακύκλωσης της ΤΕΧΑΝ που βρίσκονται σε διαφορά σημεία του πολεοδομικού συγκροτήματος, τα οποία αναμένεται να αυξηθούν σε 48 από τις αρχές του έτους.

ανακυκλωση 1 ανακυκλωση 2