Διαδικτυακή ενημέρωση για την αντιμετώπιση της έμφυλης βίας στο διαδίκτυο

Το Κέντρο Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου – Ίδρυμα Θεμιστοκλή και Δημήτρη Τσάτσου σε συνεργασία με το Διεθνές Ινστιτούτο για την Κυβερνοασφάλεια (CSIi) και την ActionAid Hellas, σας προσκαλούμε στη διαδικτυακή ενημέρωση για την αντιμετώπιση της έμφυλης βίας στο διαδίκτυο, με αφορμή την ολοκλήρωση της πλατφόρμας αντιμετώπισης αντίστοιχων περιστατικών.

Η ενημέρωση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς και πραγματοποιείται στο πλαίσιο του συγχρηματοδοτούμενου από την ΕΕ έργου, με τίτλο  «TRACeD – Καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών και κοριτσιών στο διαδίκτυο: Κίνδυνοι και Τρόποι Αντιμετώπισης» και θα λάβει χώρα σε 4 διαφορετικές ημέρες.

Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή σε όποια ημέρα σας εξυπηρετεί:

Για τα σχολεία Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης:

• 29.11.2023, ώρα έναρξης 09:30 – ώρα λήξης 11:00, ή
  • 30.11.2023, ώρα έναρξης 09:30 – ώρα λήξης 11:00

Δήλωσε συμμετοχή

Για τα σχολεία Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης:

• 04.12.2023, ώρα έναρξης 09:30 – ώρα λήξης 11:00, ή
  • 14.12.2023. ώρα έναρξης 09:30 – ώρα λήξης 11:00

Δήλωσε συμμετοχή

Για τις σχολικές μονάδες που θα συμμετέχουν θα χρειαστεί να ενημερωθούν οι μαθητές και να οργανωθεί η διεξαγωγή του webinar με τέτοιο τρόπο, ώστε όλοι να βρίσκονται στην ίδια αίθουσα και να μπορούν να παρακολουθήσουν τις εισηγήσεις διαδικτυακά. Γι’ αυτό το λόγο βεβαιωθείτε ότι διαθέτετε τον κατάλληλο εξοπλισμό π.χ., σύνδεση στο διαδίκτυο, υπολογιστή, προτζέκτορα.

Λίγα λόγια για το έργο TRACeD και την πλατφόρμα ενημέρωσης

και αντιμετώπισης περιστατικών διαδικτυακής βίας.

Η πλατφόρμα του ευρωπαϊκού προγράμματος TRACeD για την καταπολέμηση της έμφυλης διαδικτυακής βίας, δημιουργήθηκε για να υποστηρίξει, ενημερώσει και εκπαιδεύσει τα παιδιά όλων των ηλικιών, τους γονείς, τους εκπαιδευτικούς, τους επαγγελματίες και τις νεαρές γυναίκες για τους κινδύνους του Διαδικτύου, αλλά και για τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης της έμφυλης βίας.

Μέσα από την πλατφόρμα www.tracedplatform.gr μπορείς να λάβεις υποστήριξη για να διαχειριστείς περιστατικά έμφυλης διαδικτυακής βίας είτε συμβαίνει σε εσένα είτε σε κάποιο άτομο που γνωρίζεις. Η πλατφόρμα περιέχει εκπαιδευτικό υλικό και λειτουργεί ως εργαλείο συμβουλευτικής καθοδήγησης και βοήθειας σε γονείς, δασκάλους, επαγγελματίες και κυρίως σε επιζώσες/ώντες της βίας στο διαδίκτυο.

Μάθε περισσότερα

Πώς λειτουργεί

Μέσα από την ομάδα των Cyber Guardians, που είναι μία εξειδικευμένη ομάδα δικηγόρων, ψυχολόγων, εγκληματολόγων και εκπαιδευτικών, παρέχεται υποστήριξη για την αντιμετώπιση περιστατικών διαδικτυακής βίας σε θέματα ψυχολογικής, τεχνικής ή τεχνολογικής φύσης, άμεσα, ανώνυμα και δωρεάν μέσω chat. Οι Cyber Guardians, λειτουργούν ως μεσάζοντες σε μια διαδικασία αναγνώρισης, μάθησης, λήψης αποφάσεων, δράσης και σχεδιασμού ενός σχεδίου παρέμβασης για επιζώσες και επιζώντες και είναι διαθέσιμη Δευτέρα με Παρασκευή, 16:00 – 20:00.

Βρες υποστήριξη

Σε ποιούς/ές απευθύνεται

Σε όσους/ες έχουν έρθει αντιμέτωποι/ες με την έμφυλη βία στο Διαδίκτυο ή γνωρίζουν κάποιο άτομο που χρειάζεται βοήθεια και καθοδήγηση, ανεξαρτήτως φύλου, ηλικίας, εθνικότητας ή άλλων χαρακτηριστικών.

Όλες και όλοι είναι ευπρόσδεκτοι, είτε για να ζητήσουν αρωγή από την επιστημονική ομάδα μας μέσα από το help chat, είτε για να ενημερωθούν για το φαινόμενο της έμφυλης βίας στο Διαδίκτυο, χρησιμοποιώντας τα εκπαιδευτικά εργαλεία εντός της πλατφόρμας.

Κατανοούμε Μαθαίνουμε Μιλάμε για την διαδικτυακή βία.

Μόνο έτσι μπορούμε να την πολεμήσουμε.

Δεν είσαι μόνος/η!

Το TRACeD είναι ένα διετές έργο που ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2022 και ολοκληρώνεται τον Φεβρουάριο του 2024. Είναι ένα πρόγραμμα συγχρηματοδοτούμενο από την ΕΕ, το οποίο υλοποιείται από το Κέντρο Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου – Ίδρυμα Θεμιστοκλή και Δημήτρη Τσάτσου, μαζί με τους ακόλουθους εταίρους: ActionAid Hellas, CODECA – Center for Social Cohesion, Development & Care, CSIi – Cyber ​​Security International Institute, Fondazione Carolina και το Πανεπιστήμιο της Λιουμπλιάνα.

Για πληροφορίες:

Κωνσταντίνα Τσιλομελέκη