Οδηγίες τηλεκπαίδευσης

αναδημοσίευση οδηγιών από 4ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης

Οδηγίες σύνδεσης στις τάξεις σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (webex)

Για να μπορέσετε να συνδεθείτε στις τάξεις της σύγχρονης εκπαίδευσης από απόσταση θα χρειαστείτε:

• Ηλεκτρονικό υπολογιστή με μικρόφωνο (και προαιρετικά κάμερα) ή tablet, ή έξυπνο κινητό (smartphone).
  • Τη διεύθυνση του δωματίου (τάξης) του εκπαιδευτικού.
  • Την ημέρα και ώρα έναρξης.

στην περίπτωση που δεν διαθέτετε μια από τις παραπάνω συσκευές μπορείτε να συνδεθείτε (μόνο με ήχο) με τηλεφωνική κλήση.

Το λογισμικό (εφαρμογή) τηλεδιάσκεψης που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύγχρονη τηλεκπαίδευση ονομάζεται Webex. Οδηγίες για τη σύνδεση αλλά και τη βασική χρήση του Webex θα βρείτε παρακάτω:

Οδηγός σύνδεσης μαθητή (εφαρμογή ή περιηγητής – browser)

Οδηγός σύνδεσης μαθητή (κινητό/tablet)

Οδηγός σύνδεσης μαθητή (τηλεφωνική κλήση)

=> μπορείτε, επίσης να παρακολουθήσετε τo βίντεο με τις οδηγίες

Σημείωση: αν συνδέεστε μέσω υπολογιστή, προτιμήστε να εγκαταστήσετε την εφαρμογή webex για να συμμετέχετε στο μάθημα από απόσταση. Συνδεθείτε μέσω του περιηγητή (browser) μόνο αν δεν μπορέσετε να εγκαταστήσετε και να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή.

Παρακαλούμε, όταν κατά τη σύνδεσή σας σας ζητηθεί όνομα να πληκτρολογήσετε το πραγματικό σας όνομα και επώνυμο για να μπορεί να σας αναγνωρίζει ο δάσκαλος/η δασκάλα σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν απαιτείται να δώσετε το πραγματικό σας e-mail.