Δ΄ Δημοτικού

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ (ΟΕΑ)

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης συμμετείχαν σε δράσεις που αφορούσαν την ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος με τίτλο: « Ανακύκλωση – Αλλάζοντας συμπεριφορές… Αλλάζουμε το μέλλον».

Με βιωματική μάθηση, παιχνίδια και δράσεις ανακάλυψαν τα οφέλη της ανακύκλωσης και την συμβολή της στην διατήρηση του καθαρού περιβάλλοντος.

IMG 3775

Στο πλαίσιο των «Εργαστήριων Δεξιοτήτων» οι μαθητές της Δ’ τάξης, σε συνεργασία με τους μαθητές της Α’ τάξης, από τον Οκτώβριο έως τον Δεκέμβριο του 2021 εργάστηκαν στον 1ο από τους τέσσερις άξονες των εργαστηρίων : «Φροντίζω το Περιβάλλον» και στην  υποθεματική ενότητα: «Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά» με τίτλο προγράμματος: «Ένα ταξίδι… μες στου Αιγαίου τα νερά».

MAKE A WISH- ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΥΧΗ

«Θα κοιτάζεις τη νύχτα τα αστέρια. Το δικό μου είναι πολύ μικρό, δεν μπορώ να σου δείξω πού βρίσκεται. Καλύτερα έτσι. Το αστέρι μου θα είναι για εσένα ανάμεσα σ’ όλα τα αστέρια. Έτσι, θα σου αρέσει να κοιτάζεις όλα τα αστέρια»Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ

Η Δ’ Τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο πρόγραμμα του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας  «Αθηνά Εργάνη» (6η Δημοτική Κοινότητα) με τίτλο «Ταξίδι προς τη φιλία». Το πρόγραμμα παρέμβασης και πρόληψης περιλάμβανε 3 δίωρες συναντήσεις, κατά τις οποίες οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να λάβουν μέρος σε μια σειρά δραστηριοτήτων και ομαδικών εργασιών. Ένας από τους βασικούς στόχους του  προγράμματος ήταν η ενδυνάμωση και η ενίσχυση των διαπροσωπικών σχέσεων των μαθητών/τριών, καθώς και η εμπλοκή των μαθητών/τριών σε δραστηριότητες που προάγουν την εξωτερίκευση και έκφραση συναισθημάτων.

Μιλώντας στους μαθητές της Δ’ Τάξης για τα στερεότυπα και τις κοινωνικές διακρίσεις.

IMG 5119

Στο πλαίσιο των «Εργαστήριων Δεξιοτήτων» οι μαθητές της Δ’ τάξης, σε συνεργασία με τους μαθητές της Α’ τάξης, από τον Ιανουάριο εώς το Μάρτιο του 2022 εργάστηκαν στον 2ο από τους τέσσερις άξονες των εργαστηρίων : «Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην»  με τίτλο προγράμματος: «Υγιεινή Διατροφή», συμμετέχοντας σε ένα σύνολο δραστηριοτήτων με στόχο την ενημέρωση και την προώθηση της υγιεινής διατροφής, της σωματικής άσκησης, αλλά και της αναγνώρισης της σπουδαιότητας της μεσογειακής διατροφής.