Α΄ Δημοτικού

Tα παιδιά της Α’ τάξης δημιούργησαν τα δικά τους βιβλία των γραμμάτων. Viber 2022 03 21 18 51 11 077

Τα παιδιά της Α’ τάξης έγραψαν τη δική τους ευχή για τη νέα χρονιά.

Στο πλαίσιο των «Εργαστήριων Δεξιοτήτων» οι μαθητές της Α’ τάξης, σε συνεργασία με τους μαθητές της Δ’ τάξης, από τον Οκτώβριο έως τον Δεκέμβριο του 2021 εργάστηκαν στον 1ο από τους τέσσερις άξονες των εργαστηρίων : «Φροντίζω το Περιβάλλον» και στην  υποθεματική ενότητα: «Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά» με τίτλο προγράμματος: «Ένα ταξίδι… μες στου Αιγαίου τα νερά». Οι μαθητές και οι μαθήτριες διάβασαν το βιβλίο«Η ιστορία του νερού», παρακολούθησαν βίντεο για την πορεία και το ταξίδι της σταγόνας και ζωγράφισαν οι ίδιοι τον κύκλο του νερού.

Τα παιδιά της Α’ τάξης γιόρτασαν τη γιορτή των Αποκριών φτιάχνοντας τις δικές τους μάσκες “κουνελάκι”.

Στις 2 Μαρτίου επισκέφθηκαν την τάξη μας εκπρόσωποι των Παιδικών Χωριών SOS και μας μίλησαν για τα συναισθήματα. Κάθε παιδί έφτιαξε το δικό του παζλ  και είπε τι συναίσθημα έδειχνε η εικόνα που έφτιαξε. Τα παιδιά έφτιαξαν ένα πρόσωπα με διάφορα συναισθήματα και είπαν πότε ένιωθαν χαρά, λύπη, θυμό και έκπληξη.

IMG 20220302 101410 IMG 20220302 101403

Στο πλαίσιο των «Εργαστήριων Δεξιοτήτων» οι μαθητές της Α’ τάξης, σε συνεργασία με τους μαθητές της Δ’ τάξης, από τον Ιανουάριο έως τον Μάρτιο του 2022 εργάστηκαν στον 2ο από τους τέσσερις άξονες των εργαστηρίων : «Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην»  με τίτλο προγράμματος: «Τρώω υγιεινά, μεγαλώνω σωστά». Οι μαθητές και οι μαθήτριες έμαθαν για τις ομάδες των τροφίμων και τα οφέλη της υγιεινής διατροφής και της σωστής σωματικής άσκησης. Ζωγράφισαν τα φρούτα και τα λαχανικά που προτιμούν, ενώ έβαλαν στο καρότσι τους φρούτα, λαχανικά, γάλα, τυρί και δημητριακά.Επίσης, έβαλαν μέσα στην κατσαρόλα τους υλικά για να μαγειρέψουν το αγαπημένο τους φαγητό και έφτιαξαν την αγαπημένη τους σαλάτα και τέλος, ζωγράφισαν  το αγαπημένο τους άθλημα.

Viber 2022 03 21 19 40 37 465