Ελάτε να παίξουμε κουκλοθέατρο!

Σε αυτή την αποστολή θα ασχοληθούμε με  κάτι που ξέρουμε πως σας αρέσει και σας ενθουσιάζει πολύ!!!!

Θα δουλέψετε πολύ με τα μικρά σας χεράκια , θα προσθέσετε μπόλικη φαντασία, θα συνεργαστείτε με …… πολλούς και διάφορους περίεργους , αλλόκοτους ,   αστείους…… χαρακτήρες, Θα χρησιμοποιήσετε ότι υλικά θέλετε και θα φτιάξετε….. τη δική σας, μοναδική και πρωτότυπη , παράσταση κουκλοθεάτρου!!!

Πηγή εικόνας: http://clipart-library.com/

Πως; Για πάμε να δούμε….

• Πως θα φτιάξω τη δική μου σκηνή κουκλοθεάτρου; Πάτησε ΕΔΩ
  • Πως θα φτιάξω τις δικές μου κούκλες για κουκλοθέατρο; Πάτησε ΕΔΩ
  • Παρακολούθησε δυο παραστάσεις  κουκλοθεάτρου σε διαφορετικές μορφές (με μικρές ή με μεγάλες κούκλες) , που θα σε βοηθήσουν και θα σου δώσουν ιδέες!

1. ΠΙΝΟΚΙΟ του Κάρλο Κολόντι – παράσταση κουκλοθέατρου από την ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (2016)
  2. ΝΤΕΝΕΚΕΔΟΥΠΟΛΗ,  κουκλοθέατρο που παρουσίασαν οι μαθητές της Γ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ξυλοκέριζας Κορινθίας, με τη δασκάλα τους Γεωργαλλή Αντωνία, στα πλαίσια της γιορτής για την επέτειο του Πολυτεχνείου, 16 Νοεμβρίου 2018.

Επιπλέον:

Μόλις ετοιμάσεις την παράστασή σου και έχει συγκεντρωθεί το κοινό σου για να την απολαύσει …..Κέρασε τους και μερικά εύκολα σνακ που θα έχεις ετοιμάσει …… ( Πάτησε εδώ)

Εάν θέλεις να εξασκήσεις λίγο ακόμη τα χεράκια σου και με …δημιουργική γραφή, πάτησε εδώ!

Φυσικά δεν θα ξεχάσουμε και το τραγουδάκι της νέας μας αποστολής από το YouTube : ΜΑΓΕΙΡΑΣ – ΜΑΡΙΟΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ , ΗΛΙΑΣ ΜΑΜΑΛΑΚΗΣ

Καλές παραστάσεις

Για άλλη μια φορά παιδιά κάνατε καταπληκτική δουλειά!

Εδώ θα δείτε αυτά που δημιουργήσατε με πολύ κέφι και φαντασία!!!

Εδώ θα απολαύσετε μερικά αποσπάσματα των παραστάσεών σας!!