5 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντισμού

“Όταν δε ζούμε ο ένας για τον άλλον, είμαστε κιόλας νεκροί”, Τάσος Λειβαδίτης (ποιητής).

Από το 1985, σε γενική συνέλευση του ΟΗΕ, έχει καθιερωθεί η 5η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντισμού για την Οικονομική και Κοινωνική Ανάπτυξη. Στόχος του ΟΗΕ είναι όχι μόνο να προβάλλεται το έργο των εθελοντών αλλά να παροτρύνονται και άλλοι στον εθελοντισμό. Η εθελοντική προσφορά σήμερα διευρύνεται διαρκώς και επεκτείνεται σε όλο το φάσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας, όπως είναι εκστρατείες για θέματα αλφαβητισμού, εμβολιασμών, πρόληψης και ενημέρωσης, αλλά και οργανωμένες δράσεις για την προστασία του περιβάλλοντος.

Ο εθελοντισμός είναι στάση ζωής. Όλοι μπορούμε να βρούμε το χρόνο και τον τρόπο να προσφέρουμε, αρκεί να μας δοθούν οι κατάλληλες ευκαιρίες. Πολλά περισσότερα θα είχαμε πετύχει ως χώρα αν είχαμε καταφέρει να ενεργοποιήσουμε τον εθελοντή που υπάρχει μέσα μας. Αν καταφέρουμε ως έθνος να βρούμε τον τρόπο και τη μέθοδο να εμπνεύσουμε και να δρομολογήσουμε συνολική εθελοντική δράση, θα εξασφαλίσουμε στα παιδιά μας ένα καλύτερο αύριο.

Το σχολείο μας συμμετέχει στις εξής εθελοντικές δράσεις:

• Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για το “Χαμόγελο του παιδιού”.
  • Πρόγραμμα ανταποδοτικής ανακύκλωσης σε συνεργασία με το Δήμο Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη.
  • Συγκέντρωση βιβλίων των μαθητών στο τέλος της χρονιάς, ώστε να επαναχρησιμοποιηθούν το επόμενο σχολικό έτος.