“Η Χριστουγεννιάτικη μάχη του ζαχαροπλαστείου” Β’ Τάξη

Φέτος τα Χριστούγεννα οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β΄ τάξης έλαβαν μέρος στην πιο γλυκιά μάχη, τη μάχη του ζαχαροπλαστείου!! Μελομακάρονα εναντίον Κουραμπιέδων…
Τα παιδιά ανεβάσανε τη θεατρική παράσταση “Η Χριστουγεννιάτικη μάχη του ζαχαροπλαστείου”, μια διασκευή εμπνευσμένη από το βιβλίο του Κυριάκου Χαρίτου, “Φον Κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρόνη»
Στο έργο μας, οι στρατοί των κουραμπιέδων και των μελομακάρονων ετοιμάζονται για τη μεγάλη μάχη που θα αναδείξει το καλύτερο γλυκό των Χριστουγέννων, όταν ξαφνικά ξεσπά μια καταιγίδα και οι δύο αρχηγοί βρίσκονται χαμένοι μέσα σε ένα δάσος! Στη δύσκολη αυτή στιγμή καταλαβαίνουν ότι μόνο αν συνεργαστούν θα μπορέσουν να φτάσουν στο ζαχαροπλαστείο πριν τα Χριστούγεννα….
Η γιορτή μας ξεκίνησε με το Κοντάκιο των Χριστουγέννων από το Δ2 και έκλεισε με τον Αι Βασίλη που μοίρασε δώρα σε όλους τους μαθητές/τριες του σχολείου μας, προσφορά από την Περιφέρεια Θεσσαλίας.
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Παπαδούλη Θεοδώρα (θεατρολόγος) Τόλλια Γιάννα, Γραμμένου Γεωργία, Δήμητρα Τσιγάρα.
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.